Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Dwie duże wystawy Instytutu Adama Mickiewicza w Niemczech

W Niemczech otwarto dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. "Zmiana, która nadejdzie" opowiada o zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. Z kolei druga, międzynarodowa wystawa poświęcona jest pionierce polskiej sztuki feministycznej - Marii Pinińskiej-Bereś.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Olga Wysocka Jakub Jamrozek Niemcy sztuka współczesna Maria Pinińska-Bereś KULTURA

"Żywy Róż" ponownie na krakowskich Plantach. Bettina Bereś odtworzyła performens swojej matki

"Żywy Róż" to tytuł performansu Marii Pinińskiej-Bereś. Po ponad czterdziestu latach odtworzyła go na krakowskich Plantach Bettina Bereś. Córka i opiekunka spuścizny artystki posadziła krzew róży, odtwarzając tym samym gest swojej mamy z 1981 roku. Jaki wymiar dziś możemy przypisać tej manifestacji?
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Dwójka Kraków performance Maria Pnińska-Bereś

Powstanie w obiektywie "Krisa" Brauna. "Chciał dać świadectwo losu Warszawy"

- Choć "Kris" Braun nie był zawodowym fotografem, w jego planach ruiny Warszawy zestawione były z ocalałymi fragmentami budynków, są malownicze, poetyckie i przerażające - powiedział w Polskim Radiu 24 kurator wystawy fotografii "Krisa" w Muzeum Warszawy Piotr Głogowski. - Chciał dać świadectwo losu, jaki spotkał Warszawę - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia KULTURA

Portret trumienny. "Główny bohater" staropolskiego pogrzebu  

- W polskim obyczaju pogrzebowym główną rolą grał nieboszczyk, a właściwie jego surogat: portret trumienny. To był punkt centralny całej dekoracji kościoła, całej pompy, którą na tę okazję przygotowano - mówił w audycji Polskiego Radia historyk sztuki prof. Mariusz Karpowicz. Czym były portrety trumienne i jak wyglądały staropolskie pogrzeby? 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych historia Polski pogrzeby zwyczaje Kościół katolicki cmentarz

Dawne malarstwo. Jakie są tajemnice powstawania dzieł?

- Pracownie malarskie starych mistrzów zawsze miały swoje tajemnice, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. technik tworzenia barwników, podkładu obrazów i robienia podmalówek   - powiedziała w Polskim Radiu 24 Grażyna Bastek, historyczka sztuki z UW. od lat związana z Muzeum Narodowym w Warszawie autorka książki "Ilustrownik" w audycji "Między sztukami". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Sanocka malarstwo konserwacja