Polskie Radio
Section05

Serbia

Eurowizja 2022: zwycięzca jest blisko - TOP 10. Szanse Ochmana rosną!

Trwa odliczanie do wielkiego finału Eurowizji 2022. Dziś wieczorem w Turynie wystąpi 25 reprezentacji, w tym reprezentant Polski - Krystian Ochman. Nie brakuje spekulacji, kto w tym roku zwycięży; choćby przez zliczanie odsłon filmów w serwisie YouTube, czy analizowanie liczby postawionych pieniędzy na konkretnych wykonawców w zakładach bukmacherskich. My zebraliśmy rozmaite rankingi i prezentujemy dziesiątkę najpopularniejszych wokalistów Eurowizji 2022. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Krystian Ochman Kalush Orchestra Ukraina Wielka Brytania Włochy Szwecja Hiszpania Grecja Norwegia Holandia Turyn MUZYKA

"Pierwszy sygnał początku erozji jego rządów". Ekspert o reelekcji prezydenta Serbii

- W wyborach prezydenckich Aleksandar Vuczić postawił sobie cel. Powiedział, że jeżeli uzyska mniej niż 60 proc., to będzie "smutny i rozczarowany". Może nie jest nawet bardzo rozczarowany, ponieważ uzyskał 58 proc., czyli niewiele mniej niż sobie zakładał, ale może to być pierwszy sygnał początku erozji jego rządów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 analityk Instytutu Nowej Europy Jakub Bielamowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Bałkany wybory

Serbia. Odkryto obsypane czerwonym barwnikiem szczątki sprzed blisko 5 tysięcy lat

W dwóch kurhanach zlokalizowanych w autonomicznym okręgu Wojwodina w północnej części Republiki Serbii zespół archeologów odnalazł obsypane ochrą kości. Najprawdopodobniej należały one do mężczyzn, którzy prawie 5 tysięcy lat temu przybyli na te ziemie z terenu stepów południowej Rosji lub Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia starożytność ciekawość ciekawostki NAUKA śmierć

Serbia cofnęła licencję australijskiemu potentatowi na wydobycie litu. W tle protesty i deportacja Djokovicia

Rząd Serbii poinformował, że zerwał współpracę z międzynarodowym koncernem wydobywczym Rio Tinto w sprawie eksploatacji litu. Decyzja ma mieć związek z deportacją serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia z Australii, a dodatkowo rząd przychylił się do protestów ekologów, którzy wyrazili wyraźny sprzeciw wobec powstaniu wspomnianej kopalni.
Zobacz więcej na temat:  Novak Djoković Australia Europa GOSPODARKA protest ŚWIAT

"Danilo Kiš był po stronie pokrzywdzonych, a nie krzywdzących"

- Osobność Kiša polega na niezwykle silnej osobowości, on zawsze szedł swoją drogą, miał bardzo wyraziste poglądy. Jego literatura jest przepełniona odwołaniami do tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Porównywano go do Brunona Schulza, to jest środkowoeuropejski realizm magiczny napisany pięknym językiem literackim - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Varga.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Dorota Gacek Krzysztof Varga Jugosławia

Polska pomoc dla Serbii. Wiceszef MSZ i wicemarszałek Sejmu przekazali 200 tys. szczepionek przeciw COVID-19

Polska podarowała Serbii 200 tysięcy szczepionek firmy Moderna przeciwko COVID-19. Pomoc została przekazana podczas wizyty w Serbii wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej i wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepionka szczepienia Europa polska pomoc pandemia koronawirus COVID-19 Małgorzata Gosiewska Szymon Szynkowski

Zapory na granicach Europy. Nie tylko Polska chroni swoich obywateli

"Solidna, wysoka zapora, wyposażona w system monitoringu i detekcji ruchu" – tak Mariusz Kamiński, szef MSWiA, opisał mur, który ma zostać wybudowany na granicy Polski z Białorusią. Wbrew głosom krytyki i opozycji Polska to nie jedyny kraj, którego rząd w taki sposób chce chronić obywateli. Budowa muru, zabezpieczeń czy zasieków już wcześniej bywała odpowiedzią na fale migracji w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska migracja uchodźcy granica imigranci w Europie Białoruś Litwa Bułgaria Chorwacja Węgry

Ekspert o zbliżającym się szczycie państw UE i Bałkanów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kończy, rozpoczętą we wtorek (28 września), podróż do sześciu krajów bałkańskich, która ma pokazać zaangażowanie władz wykonawczych Unii Europejskiej w regionie. - Dzisiaj Europa boryka się z własnymi trudnościami. Szereg krajów ma różnego rodzaju obiekcje, co do bułgarskiego "cichego veta" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Ursula von der Leyen Bałkany Unia Europejska Macedonia Północna Francja Emmanuel Macron