Polskie Radio
Section05

Solidarność

IPN sprawdza, czy Jacek Jerz, działacz radomskiej "Solidarności", został w 1983 otruty przez SB

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 roku jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej prokuratura Radom

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Rusecka: konsensus jest korzyścią dla pracowników

- Konsensus ze związkami zawodowymi, który od lat wypracowujemy, jest z korzyścią dla pracowników - powiedziała wicerzecznik PiS, szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka. Jak dodała, rozwiązania z porozumienia rządu oraz "Solidarności" komisja chce wypracować przed końcem kadencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Duda Urszula Rusecka NSZZ związki zawodowe pracownicy wynagrodzenia dofinansowanie emerytura pomostowa społeczeństwo GOSPODARKA

Szef "Solidarności": decyzja sądu ws. Turowa to skandal, nie pozwolimy, by Niemcy sadzili tam szparagi czy ogórki

- Dla mnie to skandal, przecież to nasze bezpieczeństwo energetyczne - skomentował w środę decyzję sądu ws. kopalni Turów szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Dodał, że pracownicy kopalni i okoliczni mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że miałaby ona zostać zamknięta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Duda NSZZ Turów kopalnia Turów energetyka energia elektryczna prąd GOSPODARKA

"Podbój kraju może się odbywać przez podbój elit". Premier Morawiecki ostrzega przed złą władzą

- Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - ostrzegł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki niepodległość

Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem. Piotr Duda: to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem

- Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy "o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych". Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę - powiedział w Hucie Stalowa Wola przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Duda Rząd RP Mateusz Morawiecki emerytura polityka POLSKA emerytura pomostowa związki zawodowe Stalowa Wola

Związkowcy z "Solidarności" oburzeni decyzją sądu ws. Turowa. Zapowiadają obronę kopalni

Nie możemy pozwolić i nie pozwolimy na nieuczciwe, polityczne podejście do sprawy Turowa - oświadczył Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, zapewniając, że "będzie bronił i wspierał Kopalnię Turów wszelkimi dostępnymi środkami".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel Bełchatów związki zawodowe sąd Unia Europejska Komisja Europejska ekologia Fit for 55

Prof. Roszkowski: 4 czerwca jest ważnym krokiem ku wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Zarówno ich data, jak i zasady wyborów, ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory do Senatu, którego funkcjonowanie przywrócono po 45 latach, były całkowicie wolne. W Sejmie strona partyjno-rządowa miała zagwarantowane 65 procent miejsc. Dlatego wybrany wtedy sejm nazywany jest "kontraktowym", a same wybory – częściowo wolnymi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka historia Polski wybory 1989 sejm kontraktowy Wojciech Roszkowski