Polskie Radio
Section05

Wołyń

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody z udziałem najwyższych władz państwowych

W Warszawie odbędą się dziś (11.07) główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim a także reprezentanci środowisk kresowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa

Wideo Rocznica "krwawej niedzieli". Sellin: Ukraińcy są coraz bardziej otwarci, aby wyjaśnić tę tragedię

Wkrótce przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Politycy biorący udział w "Śniadaniu w Trójce" zgodzili się, że uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie, mimo historycznych obciążeń. – Myślę, że będziemy się dogadywać w sprawie dla nas bardzo ważnej, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne i upamiętniające m.in. ofiary rzezi wołyńskiej – powiedział Jarosław Sellin z PiS. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również Marek Sawicki (PSL), Marcin Kierwiński (KO) oraz Paweł Sałek (KPRP).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Jarosław Sellin Marek Sawicki Paweł Sałek Ukraina POLSKA wojna 2022 HISTORIA banderyzm

Mariusz Błaszczak o słowach ambasadora Ukrainy w Niemczech: to służy Kremlowi

- Takie wypowiedzi, jak ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ważne, że słowa ambasadora zostały potępione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak MON wojsko NATO POLSKA Rosja USA Ukraina Rzeź Wołyńska

Skandaliczne słowa Melnyka. Pokora: podgrzewanie atmosfery służy tylko Rosji

W rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk usprawiedliwiał zbrodnie UPA na Wołyniu i zrównał Polaków z nazistami i sowietami. - Dzisiaj podgrzewanie nastrojów nie służy ani nam, ani Ukraińcom. Służy tylko Rosji - i jakoś mnie to nie dziwi, że wywołują to Niemcy - skomentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z "Kuriera Lubelskiego". 
Zobacz więcej na temat:  polityka Ukraina Rzeź Wołyńska ŚWIAT Niemcy

W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza

Rozpoczął się demontaż sowieckich symboli z terenu dawnego polskiego cmentarza w Łucku - informuje dziennik regionalny "Kurier Lubelski". Zdjętych zostanie ponad dwadzieścia płaskorzeźb gwiazdy z sierpem i młotem z brązu oraz sowieckie napisy, znajdujące się przy wybudowanym tam w latach 1976 - 1977 przez Rosjan Memoriale Wiecznej Chwały.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie zbrodnie sowieckie serwis wschodni pomniki ŚWIAT Europa Ukraina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Wołyński Rajd Motocyklowy ruszył z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Przez wiele lat jeździli na Ukrainę, by przywracać pamięć o Polakach pochowanych na wołyńskich cmentarzach. Obecnie organizują konwoje humanitarne na tereny objęte wojną. „Pierwsza zbiórka leków ruszyła 26 lutego, kilka dni później wyjechał od nas pierwszy transport. Udało się nam dotrzeć ze wsparciem do miejsc przyjmujących uchodźców wewnętrznych, jak również tam, gdzie walki wciąż trwają” - mówi Henryk Kozak, prezes Stowarzyszenia „Motocyklowy Rajd Wołyński” z siedzibą w Kazimierzu Dolnym.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy Ukraina emigracja pamięć Małgorzata Frydrych

Trwa atak rosyjskich wojsk. W sześciu miastach ogłoszono alarm przeciwlotniczy

Jak poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na państwową służbę łączności specjalnej, w co najmniej sześciu miastach na Ukrainie (na zachodzie, w centrum i na południu) ogłoszono rankiem w sobotę alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcom zalecono aby pozostawali w schronach lub innych bezpiecznych miejscach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Kijów Lwów

Reportażystka, która chciała zostać aktorką - Katarzyna Surmiak-Domańska

Zaczynała jako 13-latka rolą w serialu "Tylko Kaśka", ale zmieniła aktorstwo na reportaż. Wydała już kilka książek, m.in. poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jej najnowszym dziełem jest suma dociekliwości reporterskiej z poszukiwaniami korzeni i historii własnej rodziny w trudnych latach rzezi wołyńskiej. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Katarzyna Surmiak-Domańska. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura Wojciech Smarzowski książki

"Wołyniacy. Jedno życie". Historia, której początek dały rodzinne opowieści

- Punktem wyjścia tej książki były przewijające się od dzieciństwa opowieści i historie dorosłych, których my, dzieci słuchaliśmy. Nie tylko rodziców, ale i całej rodziny, znajomych, ponieważ ta więź z Wołyniem pozostawała silna. Rozmowy o tamtych wydarzeniach coraz bardziej konkretyzowały się wraz z moim dojrzewaniem - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Kuriata, autor książki "Wołyniacy. Jedno życie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwójka Paweł Siwek