Polskie Radio
Section05

architektura

"Witaj w świecie bez architektów". Szczęsny: ta książka opisuje przykłady budowania przez ludzi bez formalnego wykształcenia

- Trzeba pamiętać, że dzisiaj mamy bardzo dużo ekspresji w różnych miejscach na świecie i ocenia się, że może 10 proc. produkcji architektonicznej, tego, co staje jako budynki, jest w ogóle zaprojektowane przez architektów z dyplomami - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Szczęsny, autor książki "Witaj w świecie bez architektów".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo budownictwo budowle

Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskich

Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Drezno Warszawa Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST SZTUKA malarstwo Zamek Królewski Bernardo Bellotto Akademia Sztuk Pięknych Saksonia

Tajemnica malowideł w średniowiecznej wieży książęcej na Dolnym Śląsku

W niewielkim Siedlęcinie nieopodal Jeleniej Góry można się zachwycić zabytkiem, unikatowym na skalę światową: książęcą wieżą mieszkalną, która powstała w początkach XIV wieku. Jednak nie tylko wiek i rozmiar decydują o tym, że jest ona tak niezwykła: przesądzają o tym znajdujące się w środku oryginalne, XIV-wieczne malowidła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski STYL ŻYCIA zamek Marta Piasecka Trójka Dolny Śląsk średniowiecze

60 lat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń

 - Narodowy Instytut Dziedzictwa to jedna z najstarszych narodowych instytucji kultury w Polsce. Jest zapleczem służb konserwatorskich, nasza wiedza specjalistyczna, ekspercka ma służyć wsparciem organów ochrony zabytków i wszystkich instytucji, które tym się zajmują - opowiadała w Dwójce Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa Dwójka Jakub Kukla zabytki

◉ Репортаж із Центру Землі: Кімната для слухання Hani Rani

Нещодавно в павільйоні Зодіак, у самісінькому центрі Варшави завершилася виставка «Кімната для слухання», або ще може краще перекласти назву, як Кімната для чуття. Це звукова інсталяція реалізована студією Лукаша Польчинського та Яна Шеліги та озвучена музикою Гані Рані (Hania Rani). Ідея проекту була в тім, аби в самому центрі шумної Варшави розмістити кімнату-прихисток, в якій можна втекти від динаміки довколишнього світу, заховатися.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna суспільство пам'ять культура

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja