Polskie Radio
Section05

Armenia

Wybory i wielki powrót, protesty i powojenne napięcia. Gorący rok na Kaukazie

Gruzją i Armenią wstrząsnęły w tym roku protesty. Pierwszy z krajów przyciągnął uwagę świata zamieszaniem wokół byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. W drugim panuje skomplikowana sytuacja po przegranym konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem. Mijający rok na Kaukazie podsumowuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, sekretarz redakcji "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego" i analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Gruzja Rosja Turcja Azerbejdżan Europa podsumowanie 2021

Armenia - jeden z najpiękniejszych krajów świata

Nie jest on duży ani bardzo liczny, za to niezwykle gościnny dla przybyszów. To ojczyzna choćby takich sław, jak piosenkarze Cher i Charles Aznavour. Drugie najwyżej położone jezioro na świecie leży właśnie w tym kraju. Jezioro nazywa się Sewan i jest przez cały rok bardzo zimne. W języku tego kraju jest oficjalnie aż 39 liter, a ów język powstał na początku V wieku. Zapraszamy na wycieczkę do Armenii.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska

Ekspert OSW: UE przespała wojnę o Górski Karabach. Teraz próbuje nadrobić straty

- Obecna inicjatywa Charlesa Michela, skierowana do krajów Kaukazu Południowego, ma przypomnieć o obecności Unii w regionie - twierdzi Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. - Unia Europejska próbuje nie dopuścić do utraty tego, co już jest, czyli bliskich relacji z Gruzją i jej dobrych notowań w programach Partnerstwa Wschodniego i reformach demokratycznych, utrzymania dialogu z Armenią, jakiejś formy dialogu z Azerbejdżanem - dodaje ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska górski karabach Azerbejdżan

Powyborcza rzeczywistość w Armenii

20 czerwca odbyła się pierwsza i jedyna tura przedterminowych wyborów parlamentarnych w Armenii. Były one bezpośrednią konsekwencją zeszłorocznego, przegranego przez Armenię konfliktu w Górskim Karabachu z Azerbejdżanem. To był dla Ormian wielki wstrząs, który spowodował lawinę zarzutów i oskarżeń wobec władz i premiera Nikola Paszyniana.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina społeczeństwo Górny Karabach Azerbejdżan polityka wybory

"Wolą wyborców jest kontynuacja reform". MSZ otwarte na współpracę z Armenią

Ministerstwo spraw zagranicznych z zadowoleniem przyjęło pozytywną ocenę wyborów parlamentarnych w Armenii, według której spełnione zostały międzynarodowe standardy i zapewniona przejrzystość procesu głosowania. "Ostateczne wyniki wyborów, przedstawione dzisiaj przez Centralną Komisję Wyborczą Armenii, potwierdzają, że wolą wyborców jest kontynuacja demokratycznych reform, zapoczątkowanych w trakcie tzw. aksamitnej rewolucji" - podkreślił resort w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Polityka zagraniczna Polski

Armenia: spór o wstępne wyniki wyborów. "Setki sygnałów o fałszowaniu"

Partia premiera Nikola Paszyniana prowadzi w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Armenii. Uzyskuje 58,4 proc. po przeliczeniu 47 proc. oddanych głosów. Na drugim miejscu jest blok opozycyjny b. prezydenta Roberta Koczariana z 18,6 proc. - podała tamtejsza Centralna Komisja Wyborcza. W przedterminowych wyborach do parlamentu frekwencja wyniosła 49,4 proc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja wybory wybory parlamentarne

Kryzys polityczny w Armenii. Dziś przedterminowe wybory parlamentarne

W Armenii odbywają się dziś przedterminowe wybory parlamentarne. Głosowanie zostało ogłoszone po tym, gdy w kwietniu do dymisji podał premier Nikoł Paszynian, a parlament dwukrotnie nie wybrał nowego szefa rządu. Dymisję premiera i rozpisanie przedterminowych wyborów wymusiła opozycja, która obarczyła szefa rządu odpowiedzialnością za porażkę w wojnie z Azerbejdżanem o Górski Karabach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Południowy wybory parlamentarne

NASZ WYWIAD Polityczne kryzysy w Armenii i Gruzji. Ekspert: destabilizacja obu państw jest na rękę Moskwie

W krótkim czasie w dwóch kaukaskich państwach doszło do dużych politycznych zawirowań. - Przyczyny obu konfliktów są drastycznie inne: Armenia przegrała wojnę, w Gruzji opozycja nie może demokratycznie odsunąć rządu od władzy, więc chce mu przyprawić autorytarną łatkę - tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, analityk PISM ds. Kaukazu i Azji Centralnej. Dodaje, że niestabilna sytuacja w regionie pozwala Rosji na sprawniejsze realizowanie swojej polityki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Gruzja Rosja Europa