Polskie Radio
Section05

armia

"Na modernizację armii wydaliśmy ponad 20 mld zł"

- W poprzednich 8 latach nie wydano ok. 12 mld zł, które można było przeznaczyć na modernizację polskiej armii - np. na program Orka, program Rak i na wojska obrony terytorialnej. Tyle można było zakupić sprzętu, o tyle polska armia byłaby dzisiaj sprawniejsza – powiedział w audycji Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. W Polskim Radiu 24 odniósł się do modernizacji polskiej armii i dwóch lat pracy ministerstwa obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Kownacki Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

"Pozycja Unii Europejskiej będzie słabła". Receptą PESCO?

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Unia Europejska Bruksela wojsko Brexit NATO Federica Mogherini PESCO

Wojsko Polskie na tle sąsiadów. "Rosja wydaje 5 proc. PKB"

Podpisana przez prezydenta ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do 2030 roku i ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej. O wydatkach na polską armie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Andrzej Duda Ministerstwo Obrony Narodowej Światowa Szachownica - archiwalne

Polska zwiększa nakłady na armię. Komentarz eksperta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB i ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej. "Chcemy mieć silną i sprawną armię" – powiedział prezydent. Gościem Polskiego Radia 24 był Jakub Palowski z Defence24.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Andrzej Duda

Broń nuklearna - gwarantem światowego pokoju

Broń nuklearną posiadają Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie, Pakistan, Izrael oraz Korea Północna. Do USA i Rosji należy 92 proc. ładunków atomowych. Szef NATO Jens Stoltenberg z dystansem odniósł się do ONZ-owskiego traktatu o zakazie broni atomowej, za którym lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej  (ICAN). Chodzi o przyjęty w lipcu ONZ-owski traktat zakazujący broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych. O arsenałach broni jądrowej na świecie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Hładij z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń nuklearna atom wojsko USA Światowa Szachownica - archiwalne

Finlandia – wzór obrony terytorialnej

Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Finlandia Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej