Polskie Radio
Section05

badania

Wystawi receptę i skierowanie? Powstaje głosowy asystent lekarza

Gościem audycji "Eureka" w ramach cyklu "Ludzie nauki" był profesor Konrad Kowalczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, twórca wielomikrofonowego interfejsu audio do komunikacji głosowej z komputerem, który można wykorzystać również w głośnomówiących systemach telekonferencyjnych lub inteligentnych domach. Najnowszy projekt profesora to asystent głosowy dla lekarzy, który ma usprawnić pracę personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna lekarz głos zdrowie

LunAres. W podróż na Księżyc wybierz się do Piły

W przeciwatomowym schronie, na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile powstał habitat LunAres., w którym odbywają się symulacje kosmicznych misji na Marsa i na Księżyc. - To jedna z najbardziej zaawansowanych placówek tego typu na świecie i dowód na to, że w naszym kraju dużo dzieje się w sektorze kosmicznym, nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka - mówi Katarzyna Ignatowicz, kontrolerka misji LunAres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA kosmos lot na Księżyc astronomia Kamil Jasieński

Alzheimer - choroba utraconych wspomnień

Choroba Alzheimera stanowi 60-65 proc. przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo charakteryzuje się ona utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. Dziś na świecie prawie 44 miliony ludzi żyje z Alzheimerem, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  choroba choroba Alzheimera medycyna Artur Wolski

Społeczeństwo państwa Piastów. Przełomowe badania polskich naukowców

Jakie plemiona w odległej przeszłości zamieszkiwały tereny współczesnej Polski? Na to pytanie odpowiada projekt "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych". Czy to jednak kończy ponad 200-letni spór, zrodzony w czasach kiedy Rzeczypospolita była pod zaborami: rosyjskim i pruskim, o to czy od zawsze byli tu Słowianie czy Słowianie dopiero tutaj przybyli, kiedy te ziemie opuścili Germanie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Słowianie społeczeństwo odkrycia i ciekawostki archeologia

Geodezja satelitarna. Jakie ma znaczenie dla poznawania naszej planety?

Dr inż. Dariusz Strugarek z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest laureatem programu START FNP, który otrzymał wyróżnienie za rozwój geodezyjnych satelitarnych technik pomiarowych, które umożliwiają monitorowanie ruchów tektonicznych - trzęsień Ziemi, topnienia lodowców i konsekwencji eksploatacji górniczej. O swoich osiągnięciach dr inż. Dariusz Strugarek opowiedział w audycji "Ludzie Nauki". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos geografia księżyc nawigacja satelita Ziemia

Analiza: rośnie liczba rejestracji samochodów osobowych i dostawczych w Polsce

W lipcu br. zarejestrowano ponad 41,7 tys. aut osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 t. W ujęciu rocznym to wzrost o 5,93 proc. - wynika z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców analizowanych przez IBRM Samar.
Zobacz więcej na temat:  radio kierowców online Polskie Radio Kierowców samochody kierowcy motoryzacja badania rynku samochody autonomiczne Analiza danych rejestracja ewidencja