Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo energetyczne w UE. Nowe przepisy

Jest zgoda komisji przemysłu i badań Parlamentu Europejskiego na przepisy dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu. Zapisano w nich regionalną współpracę między unijnymi państwami, by mogły się wspierać w razie kryzysu gazowego. Jest też zasada solidarności i przejrzystości kontraktów gazowych zawieranych między firmami. Regulacje nie spełniają w stu procentach oczekiwań Polski, ale stanowią poprawę jeśli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej. O ustaleniach mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz Rosja Parlament Europejski Unia Europejska

„Wszystko jest przed nami, Europejczykami i Amerykanami”

- To przetarcie szlaku i pokazanie, że dostawa skroplonego gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski jest możliwa – powiedział w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Gość odniósł się w ten sposób do kontraktu podpisanego przez PGNiG i amerykańską firmę Cheniere Energy na dostawę tego surowca do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny PGNiG USA Stany Zjednoczone PiS

Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy i kiedy?

-  Poza tym, że potrzebujemy energii, to powinna być ona wytwarza w sposób jak najmniej emisyjny - powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Gość mówił także o tym, w jakim stanie jest obecnie polski program jądrowy i ile czasu trwałaby budowa elektrowni jądrowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska energetyka energia atomowa Łukasz Warzecha dwutlenek węgla ekologia elektrownie wiatrowe Wojciech Jakóbik

Jaka przyszłość energii atomowej w Polsce?

- Mam duże wątpliwości odnośnie energetyki jądrowej w Polsce. Rozumiem, jakie problemy ma rząd w podjęciu decyzji w tej sprawie. Istnieje bowiem szereg argumentów za i przeciw – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Andrzej Szablewski z Polskiej Akademii Nauk. O tym, czy Polska powinna wejść w inwestycję w energetykę jądrową, mówił także prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia odnawialna energetyka

Odmienne wizje premier Szydło i kanclerz Merkel ws. Nord Stream 2

Podczas wizyty kanclerz Niemiec w Polsce, zarówno premier Beata Szydło, jak i Angela Merkel, zgodnie stwierdziły, że sankcje wobec Rosji należy przedłużyć. Odmienne zdanie miały jednak w kwestii energetyki. W tym przypadku jedynie premier Szydło zaakcentowała sprzeciw wobec budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream stwierdzając, że projekt ten jest dla Polski nie do zaakceptowania. Gośćmi programu Spojrzenie na Wschód byli ekspert ds. ukraińskich Kamil Kłysiński i Cornelius Ochman z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Angela Merkel Beata Szydło Polskie Radio 24 Niemcy Cornelius Ochmann energetyka Białoruś