Polskie Radio
Section05

cenzura

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki ZSRR PRL Zbrodnia Katyńska historia Polski komunizm NKWD IPN HISTORIA

"PRL była dla twórców kleszczami, które ograniczały wolność"

Z jednej strony pełne uzależnienie od realiów politycznych, a z drugiej strony miejsce na niebanalne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Sztuka w okresie PRL była zjawiskiem wyjątkowym i wielowymiarowym. O zawiłych relacjach ówczesnych twórców z komunistyczną władzą, przepychankach z cenzurą i twardej walce o zachowanie tożsamości artystycznej mówiła historyk sztuki dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski SZTUKA