Polskie Radio
Section05

choroba

Włochy upamiętnili ofiary pandemii. "Jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii Republiki"

- Postanowiono prowadzić działania na cmentarzu po ciemku, bo były obawy, że kolumna wojskowa może wzmóc panikę wśród ludności - wspominał początek zmagań z pandemią COVID-19 burmistrz Bergamo Giorgio Gori. We Włoszech w sobotę 18 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Epidemii Koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Włochy COVID-19 pandemia koronawirus zdrowie ŚWIAT Europa

"W 2035 r. co czwarta osoba będzie zmagać się z otyłością". Zbliża się Światowy Dzień Otyłości

Otyłość staje się największym wzywaniem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym. W 2035 r. co czwarta osoba na świecie będzie zmagać się z otyłością - ostrzega Światowa Federacja Otyłości. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opublikowało Kartę Praw Chorego na Otyłość.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dieta otyłość cukier POLSKA społeczeństwo

Belgia: 14 proc. młodych kierowców prowadzi samochód pod wpływem narkotyków

14 proc. Belgów w wieku 18-34 lata prowadzi samochód pod wpływem narkotyków - wynika z badania bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeprowadzonego przez Instytut Vias. Najwięcej takich kierowców jest w Brukseli, ponad dwa razy więcej niż w Walonii i Flandrii.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy zdrowie społeczeństwo motoryzacja narkotyki Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców wypadek POLSKA ŚWIAT

Miłość jak fundament. O uczuciu, które uskrzydla i potrafi wiele przetrwać

Są razem od trzydziestu lat. Jak to się mówi - na dobre i na złe. Czerpią od siebie nawzajem dobro, sposoby rozwiązań wielu problemów i moc we wspólnym tworzeniu domu dla niepełnosprawnego dziecka. O tym, jak miłość potrafi uskrzydlać i być fundamentem opowiadali Agnieszka i Tomasz Oczkowscy z Torunia.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski miłość rodzina małżeństwo społeczeństwo dzieci

Starożytni mieszkańcy Jerozolimy chorowali przez pasożyty - dowodzi badanie antycznej toalety

Liczące 2700 lat szczątki jaj pasożytów jelitowych odkryto w szambie w ogrodzie luksusowej posiadłości odkrytej przy promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie. Obecność pasożytów jelitowych świadczy o ze złych warunków higienicznych i sanitarnych, które prowadziły do choroby objawiających się m.in. bólami brzucha i biegunką, być może nawet niedożywieniem i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael starożytność medycyna pasożyty archeologia NAUKA Jerozolima