Polskie Radio
Section05

dezinformacja

Dezinformacja płynie także spoza Rosji. Kto i jak próbuje wpływać na naszą przestrzeń informacyjną

Publiczna debata poświęcona dezinformacji w polskiej przestrzeni medialnej zwykle koncentruje się na próbach wpływu ze strony Rosji, ale eksperci zwracają uwagę na intensywne zabiegi w tym celu, jakich dokonuje strona białoruska. Wpływ na polskie media cyfrowe próbują mieć także Chiny. Z naszymi ekspertami podsumowujemy przykłady obecnych zagrożeń, których powinniśmy być świadomi korzystając z sieci.
Zobacz więcej na temat:  fake news Rosja Białoruś Chiny

Czy media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Niepokój informacyjny, przeciążenie czy przeładowanie wiadomościami. Określeń jest wiele, choć opisują dość proste zjawisko. Jak ciągłe powiadomienia i przyswajanie negatywnych wiadomości wpływają na naszą codzienność? Odpowiada Kamil Śliwowski, który stara się ograniczyć swoją aktywność w mediach społecznościowych do zera.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także FOMO media społecznościowe Weronika Puszkar stres Kamil Śliwowski

Polacy na Litwie. Czy poczucie silne tożsamości narodowej wzmacnia odporność na dezinformację?

Tylko silne mniejszości narodowe poradzą sobie z obecną w świecie dezinformacją, nie ulegną jej i nie staną się obiektem manipulacji, często wykorzystywanym do destabilizacji sytuacji w kraju, w którym żyją. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na kondycję mniejszości etnicznych, ich historyczne znaczenie i rolę jaką odgrywają współcześnie. Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu! 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Polacy za granicą fake news

W jaki sposób rosyjska dezinformacja wpływa na społeczeństwa krajów postradzieckich

W jaki sposób Rosja wpływa na postradzieckie kraje, jak wykorzystuje historyczne zaszłości i animozje między narodami do budowania narracji, opartej na faktach i zdarzeniach rzeczywistych, ale poddanych manipulacji, w efekcie tworząc dezinformację i kłamstwo. Jak w takiej rzeczywistości radzi sobie polska mniejszość na Litwie? Posłuchaj naszego podcast, z ważnym udziałem dr Barbary Jundo-Kaliszewskiej z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  fake news Rosja Polacy za granicą Litwa

Przeoczony potwór – jak rodziła się kremlowska machina propagandowa

W mediach zachodnich często głośno jest o tym, że propaganda kremlowska zakłóca przebieg demokratycznych wyborów w krajach Unii Europejskiej, USA czy Wielkiej Brytanii. O tym się mówi, bo to boli najbardziej. Mniej widać stamtąd nie mniej bolesny proces, który robi z Rosji, to co można nazwać obecnie Rosją Putinowską, bo właśnie on jest głównym źródłem problemów, które stwarza światu wojna hybrydowa.
Zobacz więcej na temat:  fake news Rosja Władimir Putin

Polskie Radio 24 Rosja grozi atomem. "To nie nowa doktryna, a propaganda"

- Nie można dać się wmanewrować w narrację rosyjską, a to się dzieje. Narrację, która polega na tym, że Rosja przymierza się do pokoju (…), a Zachód ostatkami administracji Bidena wyczynia jakieś straszne prowokacje. To piramidalna bzdura, to Rosja bez przerwy pokazuje, jakim jest barbarzyńskim agresorem - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Robert Pszczel Stany Zjednoczone fake news

Polskie Radio dla Zagranicy w walce z dezinformacją

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na cykl podcastów o fake newsach oraz metodach walki z dezinformacją, ze szczególnym uwzględnieniem fałszywych przekazów upowszechnianych na całym świecie przez Rosję, Białoruś oraz ich sojuszników. Podcasty w sześciu językach dostępne są na platformie Polskiego Radia podcasty.polskieradio.pl. Projekt powstał we współpracy z Departamentem Strategicznej Komunikacji i Przeciwdziałania Dezinformacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  podcast Rosja Niemcy komunikacja Polskie Radio Polskie Radio dla Zagranicy W POLSKIM RADIU

1000 dni inwazji Rosji na Ukrainę. Ekspertka: agresja zaczęła się od dezinformacji

Dr Paulina Piasecka podkreśla, że rosyjska agresja na Ukrainę miała swoje korzenie w szeroko zakrojonych operacjach dezinformacyjnych. Jak zaznacza specjalistka w obszarze wojny hybrydowej, te działania rozpoczęły się jeszcze przed zajęciem Krymu w 2014 roku i są kluczowym elementem strategii Rosji. Jej zdaniem w Polsce jest olbrzymi potencjał do rozwoju rosyjskich operacji dezinformacyjnych. - Jesteśmy podzieleni na dwa niemalże plemiona - oceniła.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja

Dezinformacja wokół kryzysu migracyjnego

Dezinformacja wokół zagadnienia relokacji czy problemów wynikających choćby z hybrydowych działań rosyjsko-białoruskich na wschodniej granicy to istotny problem. Liczba nieprawdziwych informacji, przeinaczeń, manipulacji czy wręcz hejtu jest zatrważająca. Jakie są główne przejawy tej dezinformacji, jak to wpływa na świadomość społeczną i postrzeganie wyzwań i problemów związanych z napływem uchodźców i migrantów, także tych nielegalnych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej fake news granica

NASZ WYWIAD Cisza przed potężną burzą? "Na wynik w USA możemy poczekać"

- Jest bardzo prawdopodobne, że wybory zostaną rozstrzygnięte z opóźnieniem - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. To niesie ryzyko incydentów. Wprawdzie w tym roku jest ciszej o próbach ingerencji Rosji, Chin i Iranu niż podczas poprzednich wyborów - ale to może być cisza przed burzą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA wybory prezydenckie w USA Rosja USA Stany Zjednoczone NASZ WYWIAD