Polskie Radio
Section05

dolnośląskie

NASZ WYWIAD Naturalne przyczyny katastrofy ekologicznej? Naukowiec tłumaczy, co mogło się wydarzyć na Odrze

- Coraz częściej przebijają się hipotezy, które wskazują, że było to zjawisko naturalne, wynikające z niskiego stanu wody i nakładających się wielu przyczyn antropogenicznych - mówi o sytuacji na Odrze prof. Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody. Naukowiec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreśla, jak ważne jest "uzyskanie pełnej wiedzy o tym, co rzeczywiście się zdarzyło, bo to pozwoli nam na przeciwdziałanie skutkom takich zjawisk".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony katastrofa ekologiczna Przemysław Goławski

Zanieczyszczenie Odry. Sejmowe komisje wysłuchają informacji nt. działań podjętych przez rząd

Sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa mają się zapoznać z informacją na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Informacje mają przedstawiać ministrowie klimatu i środowiska, infrastruktury, zdrowia oraz spraw wewnętrznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony katastrofa ekologiczna Sejm

"Woda pitna w okolicach Odry jest bezpieczna". Jednoznaczne słowa Macieja Wąsika

- Sanepid dostał zadanie codziennego badania każdego ujęcia wody, my codziennie analizujemy dane, które pochodzą z tych ujęć i nie ma żadnego zagrożenia. Woda jest czysta, nieskażona - zapewnił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Przekazał też, że trwają poszukiwania truciciela i służby starannie badają każdy sygnał w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony katastrofa ekologiczna

Rocznica śmierci Edyty Stein. Uroczystości z udziałem wiceministra kultury

We wtorek minie 80 lat od śmierci św. Edyty Stein, niemieckiej filozof i teolog pochodzenia żydowskiego, zamordowanej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach upamiętniających karmelitankę, które odbędą się w poniedziałek we Wrocławiu, weźmie udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Wrocław Jarosław Sellin Żydzi II wojna światowa Holokaust

Piknik rodzinny "Złoci ludzie Złote serca". Witek: Polacy potrafią być wspaniałą wspólnotą

Elżbieta Witek podkreśliła, że "to, że obecnie jesteśmy w stanie pomagać naszym sąsiadom z Ukrainy w tych najtrudniejszych dla nich momentach, to dlatego, że postawiliśmy bardzo mocno na bezpieczeństwo". - Zarówno to zewnętrzne jak i to bezpieczeństwo wewnętrzne - zaznaczyła. Prawie 58 milionów złotych otrzymały w ramach Polskiego Ładu samorządy z powiatu złotoryjskiego. Promesy wręczyła marszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek uchodźcy polska pomoc służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo społeczeństwo Polski Ład

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół Andrzej Andrzejewski

Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie

Schirgiswalde w Niemczech, Vysoka Lipa w Czechach, Bogatynia w Polsce – te trzy miasta w sąsiadujących ze sobą krajach łączy wspólne dziedzictwo architektoniczne w postaci domów przysłupowych. Wiele z tych znajdujących się po polskiej stronie niestety jest w fatalnym stanie. O ocalenie ich od zapomnienia walczą mieszkańcy województwa dolnośląskiego i miłośnicy regionu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka Piotr Słowiński dom Dolny Śląsk Turów zabytki Czechy Niemcy

KE zatwierdziła pomoc na rozbudowę zakładu LG Chem. "Wsparcie przyczyni się do rozwoju gospodarczego"

KE zatwierdziła wsparcie w wysokości 95 mln euro, którego Polska udzieliła na zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu LG Chem w zakresie baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. - Wsparcie przyczyni się do tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego - podkreśliła wiceprzewodnicząca KE, Margrethe Vestager.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka pojazdy elektryczne Komisja Europejska GOSPODARKA