Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

PR24 Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"

- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach była to też działalność polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki, opowiadając o bohaterach swojej książki "Milionerzy przedwojennej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA historia Polski bogactwo

Między Stalinem a Hitlerem. Polska w dwudziestoleciu

Jakie było niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy było one podobne? Jaką rolę odgrywały w nim stereotypy? Czy ten sposób postrzegania ulegał zmianie na przestrzeni dwóch dziesięcioleci? Porozmawiamy o tym w najbliższej audycji "Rzeczypospolite". Gościem prof. Antoniego Dudka był dr Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin Adolf Hitler Antoni Dudek Dwójka

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura KULTURA

Przedwojenne kino: Aleksander Żabczyński to postać warta przypomnienia

- Kino przedwojenne to nie tylko Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo. Doskonałych aktorów w międzywojniu było wielu, Aleksander Żabczyński był postacią wybitną, pierwszym amantem II Rzeczpospolitej. Śpiewał, tańczył, świetnie się sprawdzał w repertuarze komediowym. Był żołnierzem, walczył na Monte Cassino, a po wojnie jego kariera już się nie rozwijała, grał głównie w teatrze. Postać Żabczyńskiego należy przypomnieć, również w wirtualnej rzeczywistości - mówiła na antenie Dwójki Anna Bińkowska z Biura Programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek wirtualna rzeczywistość

"Służące w mieszczańskich domach miały być całkowicie niewidoczne"

- Nie znamy ich życiorysów. Nie znamy ich twarzy, imion i nazwisk. Często były nazywane po prostu Marysiami albo Kasiami, niezależnie od tego, jakie imię nosiły w rzeczywistości. Poruszały się oddzielnymi ciągami schodów. W poradnikach dla służących bardzo często też pisano, że powinny milczeć, nie powinny wydawać opinii na jakiekolwiek tematy - mówiła w Dwójce Zofia Rojek, kuratorka wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek wystawa Warszawa Dwójka KULTURA

II Rzeczypospolita - niezłe państwo, choć niewolne od wyzwań

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Tereny z jakich miała być utworzona II Rzeczypospolita bardzo się różniły między sobą. - To był eksperyment, jaki nie pojawił się nigdzie na świecie: połączono trzy rozdarte części, które przez ponad 120 lat zrastały się gospodarczo i politycznie z innymi państwami. Nagle z nich powstała Polska - mówi Sławomir Koper, historyk i autor książki "Afery i Skandale Drugiej RP". - To było całkiem niezłe państwo - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka książki historie historia Polski Historia - ludzie Kamil Jasieński

200 lat Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dziś króluje tam art déco

- Art déco weszło z przytupem na rynki projektantów i do gustów przeciętnego widza. Postanowiliśmy w dosyć szybkim tempie zgromadzić kolekcję w tym stylu i pokazać ją odwiedzającym. Trochę mnie dziwi, że do tej pory w Polsce nie ma żadnej takiej wystawy stałej art déco - powiedział w Polskim Radiu 24 Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Płock KULTURA