Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Sprawy sądowe II RP

- Moja pozycja reporterki jest dziwna, ponieważ siedzę w ławie dla publiczności albo przeglądam relacje prasowe. Tu nie ma miejsca na mój komentarz. Mogę słuchać, obserwować, więc to rola milczącego świadka, który ma potrzebę stwierdzenia "tak, ale…". I właśnie to "ale" jest początkiem penetracji danej sprawy - mówiła w audycji Helena Kowalik, autorka książki "Słynne procesy II Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Monika Małkowska Narodowe Centrum Kultury

Wszystkie grzechy II Rzeczpospolitej

– Świat prostytucji w dwudziestoleciu międzywojennym był bardzo skomplikowany. Panowała tam niezwykle szczegółowa hierarchia. Nie było wyraźnego podziału na świat biedy, zepsucia i na świat moralny. Te światy zdecydowanie się przenikały, a droga wiodąca z jednego świata do drugiego była szybsza, niż mogłoby się wydawać – mówił Paweł Rzewuski, historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz literatura literatura polska prostytucja

Marcin Rosowski: architektura czyni to osiedle wyjątkowym

- Była to sztandarowa realizacja odrodzonej Polski. Sam projekt był również prezentowany na II Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Jego tematem było mieszkanie, które będzie zapewniało podstawowe potrzeby egzystencji. Budując współcześnie nadal korzystamy z założeń, które zostały wtedy wypracowane - mówił w Dwójce wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łódź KULTURA Bartosz Panek II RP II Rzeczpospolita