Polskie Radio
Section05

edukacja przyrodnicza

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Domowy ogródek w mieście. Czy to zdrowe rozwiązanie?

Nareszcie przyszła wiosna, co oznacza, że już niedługo nasze domy wypełni zapach świeżych warzyw, owoców czy kwiatów. Aby jednak tak się stało, nie trzeba wcale jechać do sklepu. Wystarczy jedynie stworzyć swój własny, domowy ogródek i zasadzić w nim swoje ulubione odmiany roślin. Można to zrobić na parapecie w kuchni lub nawet niewielkim balkonie, o czym przekonuje słuchaczy twórca bloga o tematyce ogrodniczej, Wojciech Wardecki.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rośliny czas wolny

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Podwieczorek z Filipem i Leopoldem czas wolny

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka

Gra w zielone czyli ekologia dla najmłodszych

W wirtualnym domu pełnym zagadek uczymy się dbać o świat przez najprostsze domowe czynności: zakupy, mycie czy sprzątanie. Gra opracowana z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 11 lat, ich rodzicach i nauczycielach.  Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną  lub w czasie lekcji, zarówno w klasie, jak i zdalnie. W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy Joannę Studzińską z Mamy Projekt, współtwórczyni gry.
Zobacz więcej na temat:  edukacja gry