Polskie Radio
Section05

ekologia

Jak wykorzystać drewno z odzysku? - Pracują nad tym eksperci z Politechniki Warszawskiej

Czy można powtórnie wykorzystać drewno z odzysku? - Zastanawiają się nad tym badacze z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy opracowali metodę, która może być przełomem w kwestii powtórnego wykorzystania surowca np. w budownictwie. O szczegółach opowiedział w Trójce dr inż. Jan Pełczyński z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  drzewa Lasy Państwowe recykling Witold Lazar Politechnika Warszawska Trójka

Ekologia. System kaucyjny na kubki do kawy na wynos. To się opłaca przyrodzie

W Polsce po wielu perypetiach i z wielkim trudem przymierzamy się właśnie do systemu kaucyjnego na plastikowe butelki typu PET. Tymczasem świat ekologii i recyklingu jest już na zupełnie innym etapie: np. w duńskim mieście Aarhus uruchomiono system kaucji za kubki do kawy wielokrotnego użytku. I to dopiero początek, gdyż docelowo ma on obejmować także inne typy opakowań na wynos. Zresztą ekologiczne przemiany obejmują całą Europę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kawa recykling Dania Paweł Turski Radosław Nałęcz Piotr Firan Trójka

Zmiany klimatyczne a motoryzacja. Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie nowych przepisów?

Większa domieszka bioetanolu w benzynie, strefy czystego transportu, odchodzenie od silników diesla starego typu, podatek klimatyczny - to niektóre ze zmian, jakie czekają kierowców w najbliższych latach. Ich powód - zmiany klimatyczne. Czy polski transport osobisty jest jednak gotowy na zapowiadaną rewolucję?
Zobacz więcej na temat:  Trójka motoryzacja samochody klimat Piotr Firan Radosław Nałęcz

Podwodne eldorado u wybrzeży Ghany: polscy biolodzy odkryli setki nowych gatunków!

Ponad 300 nowych gatunków organizmów zamieszkałych nawet na głębokości 1000 metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ghany odkryli biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryte organizmy to bezkręgowce: wieloszczety, czyli morscy kuzyni dżdżownicy, oraz skorupiaki. Naukowcy już szykują projekt kolejnej wyprawy, tym razem wraz z kolegami z Uniwersytetu Azorskiego będą badać dno w okolicach grzbietu środkowoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA odkrycia i ciekawostki Ocean Atlantycki Ghana krewetki głębiny skorupiaki Uniwersytet Łódzki biologia przyroda Witold Lazar Trójka

PR24 Ekologia na co dzień. Domowe sposoby na oszczędzanie środowiska i pieniędzy

Kompostowanie, używanie toreb wielorazowych, czy kupowanie na wagę - to tylko kilka sposobów ograniczenia ilości śmieci produkowanych codziennie w domach. Takie rozwiązania są nie tylko proekologiczne, ale też dają satysfakcję i wymierne oszczędności - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Skjold, autorka bloga PomyslowaMama.pl.
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska Marta Hoppe oszczędności

PR24 "Rozległe, negatywne skutki". Weronika Michalak o wpływie zmian klimatu na nasze zdrowie

- Zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i skutki zmiany klimatu bardzo negatywnie i bardzo rozlegle wpływają na stan naszego zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś, co nam się przytrafi lub czego doświadczamy, jest związane za zmieniającym się klimatem - mówiła w Polskim Radiu 24 Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska, koordynatorka kampanii "Lekarze dla klimatu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska smog Marta Hoppe

Koniec "ekościemy". Parlament Europejski chce zakazać pseudoekologicznego marketingu

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformowano, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach. Europosłowie przyjęli dyrektywę stosunkiem głosów 593 do 21 (14 posłów wstrzymało się od głosu).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż Parlament Europejski Rada Europy dyrektywa UE