Polskie Radio
Section05

ekologia

Czego uczą nas zwierzęta? Niezwykłe opowieści

Czy ludzie też mogą latać? W audycji "Zagadkowa niedziela" rozmawialiśmy tym, jak wysoko może się wzbić człowiek, dzięki skrzydłom swojej wyobraźni. – Śpiewanie jest jedną z form wyrażania duszy. Jestem pisarką i pisanie to moje główne zajęcie, ale w wolnym czasie lubię śpiewać, grać na gitarze, komponować, ale też malować. Wydaje mi się, że to wszystko tworzy jedno tak, jakby człowiek był domem, w którym rozkwitają różne rzeczy w zależności od okazji, chęci i tego, co w duszy gra – Joanna Jagiełło, autorka książki "Zbój". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk zwierzęta

Premiera słuchowiska "Eko Ufo" w Polskim Radiu Dzieciom

Teatr Polskiego Radia oraz Polskie Radio Dzieciom zapraszają na premierę słuchowiska "EKO UFO". Pierwszą część będzie można było usłyszeć dziś 17 października, o godzinie 13.30 na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Od 18.10 słuchowisko jest także dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia w zakładce PRD "Radio Bajki". Słuchowisko powstało we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Krytyczne zanieczyszczenie powietrza w New Delhi. Władze zamknęły szkoły, ograniczono pracę na zewnątrz

Połączenie niższych temperatur, wolno wiejącego wiatru i dymu z wypalanych ściernisk w sąsiednich stanach spowodowało gwałtowny wzrost zanieczyszczeń powietrza w stolicy Indii, New Delhi, gdzie wskaźnik przekroczył w piątek 100-krotnie normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie smog powietrze zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza WHO

TYLKO U NAS Zielony Ład zabójstwem dla Europy? "Pod pozorem ekologii nadwyręża się bezpieczeństwo żywnościowe"

Europejski Zielony Ład, czyli promowana przez Unię Europejską polityka zielonej transformacji, ma – zgodnie z założeniami – przeobrazić Europę w "zieloną wyspę". Idea zielonej energii, zeroemisyjnych miast, w czasach, gdy w Europie ponownie mamy do czynienia z wojną, kryzysem ekonomicznym i niekontrolowaną migracją, wydaje się coraz większym wyzwaniem. Zdaniem dr. Tomasza Teluka, prezesa Instytutu Globalizacji, cały projekt to przede wszystkim ogromny wydatek finansowy dla państw, które obecnie zmagają się z o wiele istotniejszymi sprawami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europejski Zielony Ład Unia Europejska Europa Parlament Europejski

Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jesień zdrowie aktywność fizyczna przyroda wycieczka natura motoryzacja Kuba Witkowski Robert Grzędowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Zwiększa się retencja wody w lasach. Lasy Państwowe: to zabezpieczenie przed powodziami i suszami

O ok. 2,5 mln m3 wzrosły możliwości retencji wody w Lasach Państwowych dzięki realizowanym w ostatnich latach dwóm projektom, współfinansowanym z unijnych środków. W przedsięwzięciach uczestniczyło 160 nadleśnictw, które budowały i modernizowały małe zbiorniki i przywracały ciągłość cieków wodnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona środowiska Lasy Państwowe woda