Polskie Radio
Section05

ekologia

Planeta Ziemia - jak o nią dbać?

Ziemia to nasz dom, w którym mieszkają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. To, w jaki sposób dbamy o planetę ma bezpośredni wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i będą żyć przyszłe pokolenia, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas działał na korzyść Ziemi. O planetę możemy dbać każdego dnia, dokonując prostych wyborów. Żeby oszczędzić energię, wyłączajmy światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystamy. Aby oszczędzić wodę, zakręcamy ją podczas mycia zębów czy naczyń. Jak jeszcze możemy dbać o naszą planetę? 
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom piosenki dla dzieci

Naturalna apteka na łące, czyli człowieku, lecz się sam ziołami

O właściwościach leczniczych ziół wiedziano już zarówno w starożytnej Grecji i cesarskim Rzymie, jak wśród Słowian zamieszkujących dawną Polskę. Wiedza ta, przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wypierana przez nowoczesną medycynę, jednak przetrwała, uzyskując dziś dodatkowo wsparcie naukowe. Na fali ekologii i wegetarianizmu ziołolecznictwo znowu staje się popularne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna zioła NAUKA natura Radosław Nałęcz Trójka

"Strefa czystego transportu" w centrum Warszawy? Wojewoda mazowiecki: sprawdzę legalność takiej uchwały

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński zapowiedział zbadanie legalności ewentualnego zakazu wjazdu starszych samochodów do centrum Warszawy, gdyby stołeczny samorząd zdecydował się na takie rozwiązanie. W audycji "W otwarte karty" - emitowanej jednocześnie w Programie 1 Polskiego Radia i TVP Info - nie wykluczył, że stwierdzona może zostać nieważność takiej uchwały.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Warszawa województwo mazowieckie transport POLSKA polityka Rafał Trzaskowski Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

OZE wymagają transformacji sieci energetycznej. Potrzebna jest większa elastyczność możliwości przesyłowych

Transformacja energetyczna przyśpiesza w państwach Europy Środkowo-Wschodniej . To oznacza wyzwania dla zarządzania sieciami elektroenergetycznymi. Dla sprawnego funkcjonowania odnawialnych źródeł energii konieczne jest wzmocnienie infrastruktury przesyłowej na północy Polski. Dodatkowe działania związane będą z rozwijaniem połączeń międzynarodowych z państwami bałtyckimi i Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska energetyka POLSKA OZE dwutlenek węgla infrastruktura Fit for 55

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA NAUKA klimat Kamil Jasieński katastrofa ekologiczna Ziemia

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hobby praca tradycja Kasia Stoparczyk Trójka natura wiklina wikliniarstwo