Polskie Radio
Section05

elektrownie wiatrowe

Dodatkowe ograniczenia w projekcie "10H". Wiatraki nie staną w pobliżu linii najwyższych napięć

Do projektu - łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej - dodane zostały regulacje, ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Dla wszczętych i niezakończonych postępowań o wydanie pozwolenia na budowę dla elektrowni wiatrowych regulacje te mają nie być stosowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE ustawa budowa inwestycje ekologia energetyka

Energia odnawialna tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni. Jest nowy raport naukowców z Kanady

Budowa nowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii jest już tańsza niż utrzymywanie istniejących elektrowni spalających paliwa kopalne - wynika z najnowszego raportu badaczy z Uniwersytetu w Calgary. W ciągu ostatnich 10 lat koszty pozyskania energii słonecznej spadły o 90 proc., w przypadku energii wiatrowej – o 70 proc.
Zobacz więcej na temat:  energetyka GOSPODARKA energia odnawialna energia

Czy oszczędzając prąd chronimy środowisko?

– Widzę to w dwóch kontekstach. Po pierwsze: warto oszczędzać, bo mniej zapłacimy, a po drugie: jeśli podobne zachowania wdrożlibyśmy u większej liczby osób, to jedna żarówka mnoży się razy tysiąc, milion i okazuje się, że tego prądu potrzeba mniej – mówi dr Tomasz Rożek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA ciekawostki Tomasz Rożek Marcin Łukawski prąd elektrownie wodne elektrownia atomowa żarówka oszczędzanie pieniądze

Przyszłość energetyczna Polski. "Tani węgiel to mit"

- Mitem jest to, że węgiel w Polsce jest tani. Tańszy jest ten z Rosji. Gdyby działać czysto komercyjnie, należałoby zacząć eksportować węgiel z Rosji, co niekoniecznie jest zgodne z polityką bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska, ekspert ds. energetyki (Instytut Sobieskiego). Gościem PR24 był też Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  energetyka węgiel elektrownia atomowa energia

Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy i kiedy?

-  Poza tym, że potrzebujemy energii, to powinna być ona wytwarza w sposób jak najmniej emisyjny - powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Gość mówił także o tym, w jakim stanie jest obecnie polski program jądrowy i ile czasu trwałaby budowa elektrowni jądrowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska energetyka energia atomowa Łukasz Warzecha dwutlenek węgla ekologia Wojciech Jakóbik bezpieczeństwo energetyczne