Polskie Radio
Section05

Europa Zachodnia

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Legutko: znajomość historii na Zachodzie jest nikła

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie otwarta wystawa "Pakt zbrodniarzy" poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, podpisanemu 23 sierpnia 1939 roku. - To jedna z kluczowych dat w złej historii ostatniego stulecia, bo przymierze Niemiec i Związku Sowieckiego to symboliczny początek II wojny światowej - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PiS i współprzewodniczący grupy konserwatystów Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej II wojna światowa pakt Ribbentrop-Mołotow Ryszard Legutko historia Polski

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Prof. Legutko: na Zachodzie znajomość historii jest nikła

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie otwarta wystawa "Pakt zbrodniarzy" poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, podpisanemu 23 sierpnia 1939 roku. - To jedna z kluczowych dat w złej historii ostatniego stulecia, bo przymierze Niemiec i Związku Sowieckiego to symboliczny początek II wojny światowej - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PiS i współprzewodniczący grupy konserwatystów Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej II wojna światowa pakt Ribbentrop-Mołotow Ryszard Legutko

"Polityka migracyjna UE zagraża bezpieczeństwu". Premier Morawiecki o przestępczości w Europie Zachodniej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polityka przyciągania milionów nielegalnych imigrantów do Europy doprowadziła do zakłócenia bezpieczeństwa. - Proszę popatrzeć na dane dotyczące ilości przestępstw, gwałtów i morderstw w krajach takich jak Włochy, Francja, Niemcy. To są państwa wyżej rozwinięte od Polski, ale nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT migracja Unia Europejska Mateusz Morawiecki imigranci w Europie

Niemieckie media: dlaczego nikt nie zauważył gwałtu na młodym Polaku na stacji metra?

Dlaczego nikt nie zauważył gwałtu na młodym Polaku na stacji metra w Monachium - pyta w środowym wydaniu dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", informując o przestępstwie, do jakiego dojść miało w nocy z piątku na sobotę. Polskie służby dyplomatyczne zapewniają tymczasem, że nikt nie zgłosił się do nich po pomoc w związku z tym zdarzeniem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy

"Putin zniszczył ruski mir próbując go odbudować siłą". Brytyjski historyk: Zachód nie wpłynie na Rosję

Próbując siłą odbudować "ruski mir", Putin go zniszczył - twierdzi brytyjski historyk Timothy Garton Ash na łamach belgijskiego dziennika "De Standaard". Autor podkreśla zarazem, że Zachód musi przyjąć do swojego grona takie kraje jak Ukraina. "Zachód powinien przestać się łudzić, że może wpływać na politykę Rosji" - dodaje Garton Ash. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Władimir Putin

Kolejne unijne sankcje na Białoruś. Aleś Zarembiuk: Łukaszenka jest mocno uzależniony od Putina

Unia Europejska po siedmiu miesiącach uzgodniła nałożenie kolejnych sankcji na reżim w Mińsku. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonymi majątkami w Europie zostało wpisanych kilkadziesiąt osób. Oprócz listy wprowadzono także sankcje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Białoruś Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin Aleksander Łukaszenka NATO Magdalena Skajewska

Niemiecka gospodarka w stagnacji. Ekspert: stali się państwem zależnym od koniunktury zagranicznej

Czy obowiązujący od lat model niemieckiej gospodarki zbliża się ku upadkowi? Mimo, że PKB Niemiec utrzymało się na tym samym poziomie, to pozostałe wskaźniki (m.in. indeks klimatu gospodarczego opracowany przez Instytut Ifo z Monachium) świadczą o spadku gospodarczym. Również Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Niemcy będą w tym roku krajem o malejącej produkcji gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT dyplomacja Europa Niemcy pkb Chiny przemysł Unia Europejska

Konserwatyści wygrali wybory w Hiszpanii. Partia Ludowa zapowiada próbę utworzenia rządu

W wyborach parlamentarnych w Hiszpanii wygrała konserwatywna Partia Ludowa. Poparło ją 33 procent wyborców, co przekłada się na 136 mandatów w parlamencie składającym się z 350 deputowanych. - Jako kandydat partii, która zdobyła najwięcej mandatów, uważam, że moim obowiązkiem jest próba utworzenia rządu - zapowiedział szef Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania wybory