Polskie Radio
Section05

Fryderyk Chopin

Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Dwójka Artur Szklener Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Tomasz Ritter MUZYKA KULTURA

Niezapomniany Arthur Moreira-Lima

Wybitny brazylijski pianista, laureat II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1965 roku. Rywal przyszłej triumfatorki tego konkursu Marthy Argerich i rodak Nelsona Freire, których zastąpił jako juror podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Bohaterem audycji był zmarły 30 października w wieku 84 lat Arthur Moreira-Lima.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska Arthur Moreira-Lima muzyka klasyczna Dwójka

Nieznany rękopis Fryderyka Chopina - analiza pianisty Grzegorza Niemczuka

Odnalezionego walca nagrał światowej sławy chiński pianista Lang Lang. W ślad za nim idą inni pianiści, specjalizujący się w interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. - Szalenie ciekawą analizę tego króciutkiego utworu i jego interpretację przedstawił norweski pianista polskiego pochodzenia Grzegorz Niemczuk. Posłuchajmy tej opowieści - zachęca Adam Rozlach, prowadzący audycję "Koncert Chopinowski".
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna

Pogrzebani żywcem. Makabryczne historie, które dały początek epidemii lęku

Przebudzenie w grobie to niestety nie tylko wymysł autorów powieści grozy. Historia zna przypadki ekshumacji, które zakończyły się przerażającym odkryciem zadrapanych od środka wiek trumien i zdartych do krwi palców przedwcześnie pogrzebanych. Dwa wieki temu strach przed takim losem, tafefobia, dał początek serii niezwykłych wynalazków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śmierć pogrzeby NAUKA Edgar Allan Poe Wszystkich Świętych

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Majchrowski Karol Furtak muzyka klasyczna Dwójka Antonin Dworak Jean Sibelius muzyka narodowa MUZYKA KULTURA Aleksandra Świgut Bedrich Smetana

Nie żyje Janusz Olejniczak. "Pozostawił nas ze swoją sztuką"

Nie żyje Janusz Olejniczak - wybitny pianista, jeden z najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych. - To był właściwie pierwszy pianista, który pokazał nam piękno tych instrumentów - wspominał Stanisław Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Janusz Olejniczak Stanisław Leszczyński Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA Jerzy Kisielewski muzyka klasyczna konkurs chopinowski