Polskie Radio
Section05

gutenberg

Szubienica - nieodłączny element każdego średniowiecznego miasta

Szubienice stawiano na wzgórzach nieopodal murów miejskich, by skazańcy byli widoczni z daleka jako przestroga dla wszystkich łamiących prawo. Przez pięć lat na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzono projekt badawczy, którego celem była odnalezienie tego rodzaju miejsc kaźni zlokalizowanych niegdyś na Dolnym Śląsku. Właśnie ukazała się praca podsumowująca te badania. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka średniowiecze badania historie NAUKA Zobacz także

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Biblia Biblia Gutenberga KULTURA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie Zobacz także

550 lat temu ukazał się pierwszy druk na ziemiach polskich

Mniej więcej 20 lat po debiucie ruchomej czcionki Gutenberga - do Krakowa przybył z Bawarii drukarz Kasper Straube, który przez następne 4 lata prowadził pod Wawelem swoją działalność. To właśnie w jego drukarni ukazał się - w roku 1473 - jednostronicowy kalendarz krakowski, w którym oprócz informacji astronomicznych i rolniczych znalazły się także porady medyczne. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka druk Kraków