Polskie Radio
Section05

historia Europy

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

108 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA książki literatura Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja rocznica HISTORIA

Seweryn Goszczyński. Niedoceniony poeta, zapomniany romantyk

- Bezsporna wielkość polskiej poezji romantycznej kryje w sobie pewną niedogodność, czyli fakt, że najwspanialsi twórcy tego okresu przesłaniają poetów znakomitych, którzy w innych okolicznościach zostaliby uznani za gwiazdy pierwszej wielkości. Taki los spotkał też Goszczyńskiego - stwierdziła literaturoznawczyni prof. Maria Janion na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poezja literatura Seweryn Goszczyński

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Meksyk FILM reżyser kino Salvador Dali SZTUKA surrealizm

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA skansen niepodległość

Belle époque: wracamy do Paryża z przełomu XIX i XX wieku

- Paryż to miasto, które kocham, w którym mieszkałam przez 10 lat i którego uliczki przechodziłam setki razy wzdłuż i wszerz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Orzeszyna, która wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk stworzyła książkę "Paryż belle époque. Sekrety miasta świateł". Jak wyglądał Paryż XIX i XX wieku?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski belle epoque Paryż literatura Marta Orzeszyna Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski? Debata w 210. rocznicę śmierci bohatera

W tym roku mija 210. rocznica śmierci jednego z najsłynniejszych polskich bohaterów epoki napoleońskiej. W dalszym ciągu historycy poszukują odpowiedzi na pytanie: "jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski?". Współczesnej analizy wydarzeń sprzed dwustu lat podjęli się prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego oraz doktor Maria Turos, lekarz medycyny, zajmująca się naukową rekonstrukcją chirurgii z okresu wojen napoleońskich.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Józef Poniatowski historia Polski Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Holenderskie media: dziadek króla Holandii należał do NSDAP i ukrywał to przez całe życie

Parlamentarzyści kilku ugrupowań, a także organizacje żydowskie w Holandii apelują do premiera kraju Marka Rutte o zbadanie nazistowskiej przeszłości księcia Bernharda, męża królowej Juliany i dziadka obecnego holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra. Wszystko przez rewelacje dziennika "NRC" opublikowane 4 września 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  nazizm Holandia król HISTORIA Niemcy Adolf Hitler

Fascynujące powieści z historią sztuki w tle. Spotkanie z pisarzem Gregiem Krupą

Greg Krupa jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. W 2004 roku przeprowadził się do Włoch. Zamieszkał początkowo w okolicach Bolonii, aby w końcu osiąść na stałe w Ferrarze – mieście, którego bogata historia i kultura zafascynowały go do tego stopnia, że stały się inspiracją do napisania książki.
Zobacz więcej na temat:  Włochy dzieła sztuki Polonia Polacy za granicą

Żołnierz Wehrmachtu ekspertem niemieckiego radia. Tamtejsze media piszą tylko o morderstwach nazistów, a nie Niemców

Niemieckie radio Deutschlandfunk przeprowadziło wywiad z byłym żołnierzem Wehrmachtu. Joachim Hoeppner wystąpił tam w roli eksperta od dostarczenia Ukrainie czołgów. Skandaliczną rozmowę skomentował portal portal Bild.de, który stwierdził, że "Hoeppnerowi, który brał udział w zbrodniczej wojnie napastniczej nazistów, wolno tłumaczyć ofiarom rosyjskiej wojny napastniczej, dlaczego nie powinny dostać czołgów". To nie pierwszy raz, kiedy tamtejsze media próbują rozmywać odpowiedzialność Niemców za II wojnę światową, ograniczając ją do stwierdzeń o nazistach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy II wojna światowa media polityka historyczna nazizm

Ekspert z USA wyjaśnia przyczyny agresywnej polityki Kremla: utrata terytorium to dla Rosjan utrata tożsamości

Rosyjski politolog i ekonomista Władisław Inoziemcew, który jest specjalnym doradcą Russian Media Studies Project w MEMRI, think-tanku w Waszyngtonie, powiedział, że "w Rosji państwo narodowe historycznie nigdy nie istniało". - Idea przestrzeni, terytorium zastąpiła tam ideę narodowości. Utrata terytorium jest kojarzona przez Rosjan z utrata tożsamości, stąd permanentna agresja wobec sąsiadów - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ZSRR HISTORIA ŚWIAT