Polskie Radio
Section05

historia Polski

Od "Niech żyje wolna Ukraina!" do "Panowie, ja was bardzo przepraszam". Piłsudski i relacje polsko-ukraińskie

"Polska i Ukraina przeżyły ciężką niewolę. Oba te kraje należą do tych, na których panował stały terror. Już dziecko uczono tutaj, aby trzymało na uwięzi swe myśli. Niewola i prześladowanie były stałym udziałem obydwu krajów. Wolna Polska nie może być istotnie swobodną, dopóki naokoło panuje wciąż hasło niewolniczego poddawania woli narodowej przy przemocy terroru" - oznajmił Józef Piłsudski 17 maja 1920 roku w Winnicy, podczas trwania polsko-ukraińskiej ofensywy przeciwko Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita Ukraina polityka wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska wojna na Ukrainie wojna 2022

Dywersja w Berlinie. 82 lata temu Polacy przeprowadzili udany zamach w sercu III Rzeszy

"Nawet Berlin nie uchroni się od odwetu. Wszystko będzie w naszym zasięgu, a najważniejsze jest to, że akcje odwetowe w Rzeszy nie dadzą Niemcom podstaw do represji i egzekucji publicznych w Polsce" – mówił kpt. Bernard Drzyzga "Jarosław", dowódca elitarnego oddziału dywersyjnego "Zagra-Lin", który w pierwszej połowie 1943 roku szczególnie dał się we znaki niemieckim władzom.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa III Rzesza Berlin zamach sabotaż

Bałachowcy. "Kopia Kmicicowej kupy" na wojnie z bolszewikami

W 1920 roku bili się z Armią Czerwoną, reprezentowali interesy "Trzeciej Rosji", walczyli o białoruską państwowość. Równocześnie znani byli z bestialstwa wobec cywilów. Wielonarodowe oddziały Stanisława Bułak-Bałachowicza były tak bitne i tak kontrowersyjne jak ich dowódca, nie bez przyczyny porównywany z awanturniczym bohaterem "Trylogii".
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka Białoruś Rosja Stanisław Bułak-Bałachowicz

Polskie Radio 24 Ziemie Odzyskane. Jak wpłynęły na siłę i pozycję Polski?

- Ciągle nie dysponujemy fachowym podsumowaniem wielowarstwowym, które odpowiedziałoby na pytania: na ile te ziemie sprawiły, że Polska jest krajem silniejszym? Na ile to sprawiło, że jest krajem dużo korzystniej umiejscowionym na mapie Europy pod względem geopolitycznym? - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Sochaj, autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 PRL

Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż"

Niektóre z historycznych mitów powstały na skutek wymieszania legend z historycznymi faktami. Inne stworzono w konkretnym celu, np. ze względów politycznych lub narodowotwórczych. Jak pogodzić dwie pamięci? Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był profesor Robert Traba, historyk i politolog, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie Jakub Kukla Robert Traba Dwójka Zobacz także

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska aktorzy aktorstwo FILM film polski Armia Krajowa Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica historia teatru gwiazdy

Jacek Dehnel o tygodniku "Tajny Detektyw": sensacyjne czasopismo dla bogatszej klienteli

Pisarz Jacek Dehnel w swojej najnowszej książce pt. "Tajna Warszawa. Historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku Tajny Detektyw" spaceruje po Warszawie lat 30. śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w mroczne zaułki, które były świadkami mrocznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne przestępczość Jacek Dehnel Michał Nogaś Trójka Zobacz także