Polskie Radio
Section05

historia Polski

Maria Kotarba. "Mateczka", która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym

30 grudnia 1956 roku zmarła Maria Kotarba. W czasie pobytu w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz ta odważna kobieta pomagała Żydówkom Lenie Mańkowskiej i Gucie Bankier. Za swoje poświęcenie w 2005 roku została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy II wojna światowa Żydzi III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust śmierć

80 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Jan Andrzej Morsztyn Warszawa budowle architektura II wojna światowa Powstanie Warszawskie utracona stolica Bez Przedawnienia HISTORIA

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Za nami XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle. Sport integruje Polaków z całego świata

250 zawodników z 15 krajów świata uczestniczyło w Wiśle w sportowych zmaganiach. Najliczniejsza, bo aż  80-osobowa delegacja, przybyła z pobliskiego Zaolzia. Organizatorem Igrzysk było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Unia Europejska Polonia Polacy za granicą prezydencja Polski w UE TVP

Mija 106 lat od wybuchu powstania wielkopolskiego. Co wiemy o tym zrywie?

Choć 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, jeszcze długo walczono o wyznaczenie granic. Miało to miejsce m.in. w Wielkopolsce. 26 grudnia 1918 roku powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski - w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć funkcję premiera - zatrzymał się w Poznaniu. Wygłosił wówczas słynne przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar. 
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie Wielkopolska niepodległość Grzegorz Kalinowski Zobacz także

Polskie Radio 24 Stracona szansa powstania listopadowego. "Historia zatrważająca"

- Powstańcy bez mała błagali gen. Chłopickiego, by zgodził się przyjąć dyktaturę nad powstaniem, a ten po pięciu dniach deliberacji i uporczywego namawiania, łaskawie tę dyktaturę przyjął, a przez kolejne półtora miesiąca nie zrobił nic, poza wysłaniem do cara Mikołaja delegatów z propozycjami ugodowymi, kapitulanckimi - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Mielcarski, publicysta, miłośnik historii i członek Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także powstanie listopadowe