Polskie Radio
Section05

historia Polski

Ostatnia zbrodnia w więzieniu na Zamku Lubelskim

Z więzienia zarządzanego przez Gestapo Zamek Lubelski płynnie stał się więzieniem, które zapełniać swoimi wrogami zaczęło NKWD i UB. Do 1954 roku było tu więzienie i katownia ubecka. Od wiosny 1945 roku torturowano i przetrzymywano tu głównie członków podziemia antykomunistycznego. 13 stycznia 1954 roku więzienie na Zamku Lubelskim zostało zlikwidowane. 
Zobacz więcej na temat:  stalinizm PRL okupacja niemiecka zbrodnie wojenne bezpieka procesy polityczne Lublin

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia PRL stan wojenny Solidarność

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981

Jan Zygmunt Skrzynecki. Wódz, który nie chciał zwyciężać

"Na nieszczęście ojczyzny dostało mu się powołanie, któremu ani w cząstce nie był w stanie podołać" - pisał o nim Ignacy Prądzyński. Jan Zygmunt Skrzynecki, naczelny wódz powstania listopadowego, a także generał belgijskiej armii i człowiek, który (być może) uratował życie Napoleona, zdaniem wielu, swoją nieudolnością zaprzepaścił potencjał polskiej armii w 1831 roku.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Napoleon Bonaparte wojsko

83. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie

12 stycznia 1942 roku Niemcy zakończyli likwidację tak zwanego obozu cygańskiego, który funkcjonował w obrębie getta w Łodzi. W ciągu trwającej tydzień akcji naziści wywieźli do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad cztery tysiące Romów. Nie przeżył nikt. Wszyscy zostali zamordowani w mobilnych komorach gazowych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy HISTORIA Romowie II wojna światowa Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne śmierć

Mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego. Jak wtedy wyglądała Polska?

W 1025 roku miała miejsce koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Jak w tamtym czasie wyglądała Polska? Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii o średniowieczu, ludziom żyło się zdecydowanie lepiej niż w poprzednich wiekach. O szczegółach czasu naszego pierwszego władcy opowiadali archeologowie i badacze tamtego okresu. 
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Bolesław Chrobry królowie Polski Dwójka Zobacz także Aldona Łaniewska-Wołłk Michał Nowak

Jarema Stępowski. Promotor warszawskich piosenek ulicznych

- Nigdy nie przypuszczałem, że te moje utwory kiedykolwiek wyjdą poza granice stolicy. A tu utwór "Taksówkarz warszawski" został niezwykle ciepło przyjęty przez brać taksówkarską. Do tego stopnia, że kieleccy taksówkarze kiedyś wydali nawet bankiet na moją cześć – wspominał ze śmiechem Jarema Stępowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL MUZYKA aktorzy aktorstwo aktor FILM piosenka kabaret folklor Warszawa

Wanda Wiłkomirska. "Ikona polskiej kultury muzycznej"

- Ojciec zaplanował, że mój starszy brat Józef będzie wiolonczelistą i nim został. Ja byłam przeznaczona na skrzypaczkę i nikt się mnie nie pytał, czy ja tego chcę, czy nie – tak w audycji Polskiego Radia o wyborze swojej drogi życiowej opowiadała Wanda Wiłkomirska, jedna z najwybitniejszych polskich wirtuozek skrzypiec.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wanda Wiłkomirska skrzypce II RP II wojna światowa PRL stan wojenny filharmonia narodowa