Polskie Radio
Section05

igrzyska

LEKKOATLETYKA "Powoli miałem schodzić ze sceny". Koronawirus pokrzyżował plany Marcina Lewandowskiego

Jednym z pierwszych polskich sportowców, którzy po ogłoszeniu pandemii koronawirusa przerwali swoje zagraniczne obozy treningowe był lekkoatleta Marcin Lewandowski. Specjalizujący się w biegach średniodystansowych 32-latek przebywał na zgrupowaniu w Flagstaff w Arizonie. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Lewandowski - zgodnie z przepisami - poddał się dwutygodniowej kwarantannie.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Lewandowski igrzyska olimpijskie Lekkoatletyka Bieg 1500 m SPORT koronawirus

Sport akademicki a niepodległość

11 listopada w Warszawie odbyła się 58. spartakiada studentów I roku, tzw. Varsoviada. Studenci - sportowcy w ten sportowy sposób czczą święto niepodległości. Jak zawsze 11 listopada w samo południe działacze, trenerzy i sportowcy złożyli wieńce pod popiersiem Józefa Piłsudskiego, który uważał sport za ważny dla kształtowania tężyzny fizycznej i wartości patriotycznych. Sport akademicki w Polsce ma dość długie  tradycje. Pierwszy  AZS powstał w Krakowie w 1908 roku. Powiemy nie tylko o pierwszych klubach akademickich we Lwowie i Krakowie. Ten największy przedwojenny AZS powstał w Warszawie. Założony jeszcze w czasach I wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  studenci Warszawa Dorota Truszczak

Gdzie odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku?

Dlaczego nikt nie chce organizować zimowych igrzysk w 2026 roku? Za kilka miesięcy MKOl ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie powierzenia organizacji, tymczasem kolejne miasta wycofują się z kandydowania (po Sapporo, Grazu i Sionie prawdopodobnie także Calgary). Nadchodzi zmierzch igrzysk w tradycyjnej odsłonie? W Polskim Radiu 24 rozmowa ze znawcą olimpizmu, Maciejem Petruczenką z "Przeglądu Sportowego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 igrzyska olimpijskie zima MKOl