Polskie Radio
Section05

inflacja

Eksperci: poprawia się stan polskiej gospodarki, bo rosną inwestycje i konsumpcja

Nasza gospodarka wychodzi z dołka, wpierają ją rosnące inwestycje, w tym zagraniczne i samorządowe, a hamuje nie najlepsza sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam nie będzie zdecydowanej recesji, to trend naszego wzrostu powinien być wyraźnie widoczny już w czwartym kwartale tego roku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy zatrudnienie wynagrodzenia pracodawcy deficyt budżetowy PMI

Eksperci: końcówka tego roku i początek 2024 to będzie lepszy czas dla polskiej gospodarki niż ostatnie miesiące

Problemem polskiej gospodarki pozostaje zbyt niski poziom inwestycji prywatnych, choć polskie firmy mają duże środki zgromadzone na kontach, ale procedury, urzędnicza "papierologia" są tak monstrualne, że uderzają w ten ważny komponent wzrostu gospodarczego - uważają goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz profesor Mariusz Andrzejewski z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy inwestycji infrastrukturalne UE

Eksperci: utrzymanie oceny ratingowej Fitch dla Polski jest dobrym sygnałem

Polska ma wciąż możliwości do utrzymania pod kontrolą finansów publicznych, ale wymaga to nowej polityki fiskalnej od nowego rządu oraz ograniczenia wydatków konsumpcyjnych i tworzenia oszczędności przez polskie społeczeństwo, aby zmniejszyć presję inflacyjną w kolejnych, dwóch latach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z  Wyższej Szkoły Bankowej Meritum oraz Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, odnosząc się do nowego ratingu agencji Fitch, która już po wyborach utrzymała ocenę A-.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb stopy procentowe rating Polski fitch

Prof. Ancyparowicz: przyszłość inflacji i stóp procentowych w dużym stopniu zależy od decyzji gospodarczych nowego rządu

Niepewność co do decyzji przyszłego rządu w takich kwestiach jak: VAT na żywność, mrożenie cen energii, warunki dla świadczeń społecznych czy podwyżki w sferze budżetowej to zasadnicza przyczyna wstrzymania się RPP z kolejną obniżką stąp procentowych. Te decyzje mogą mieć różny wpływ na inflację. Drugi powód to świadomość, że nasza gospodarka nie wejdzie na ścieżkę recesji. Co jeszcze miesiąc temu nie było oczywiste - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz – doradca prezesa NBP i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP

Eksperci: decyzja RPP wskazuje na oczekiwanie na decyzje finansowe nowego rządu

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymująca stopy procentowe na nie zmienionym poziomie zapewne wynika z wyczekiwania na to jakie będą decyzje nowego rządu w sprawie wydatków, podtrzymania lub nie dotychczasowych rozwiązań ograniczających wzrosty cen energii czy żywności - mówili goście audycji :Rządy Pieniądza": prof. Mariusz Andrzejewski z uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe NBP

Eksperci: nasz rynek pracy będzie stale potrzebował nowych pracowników, także zagranicznych

Rynek pracy w Polsce jest bardzo ciasny, a w kolejnych miesiącach będzie potrzebował jeszcze więcej pracowników z powodu ożywienia gospodarczego. Nie należy obawiać się wzrostu bezrobocia, choć problem jest niedopasowania wielu pracowników do potrzeb lokalnego rynku pracy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka banku Pocztowego i Andrzej Stefaniak, analityk finansowy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie 500+ zatrudnienie

Eksperci: nasza gospodarka zbiera dobre oceny, choć wiszą nad nią pewne zagrożenia

Stan gospodarki można oceniać z różnych perspektyw. Np. poziom inwestycji można liczyć w kwotach nominalnych i tu będą one niemal dwa razy wyższe niż 8 lat temu. A można patrzeć procentowo oceniając je przez pryzmat szans na dalszy wzrost PKB i tu będą o 3 proc. mniejsze. Za istotne uznać też należy porównania do całego otoczenia gospodarczego i sytuacji innych gospodarek, a na tym tle wypadamy pozytywnie, co potwierdzają dane KE czy międzynarodowe ratingi - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Piotr Krysiak, prezes Instytutu Myśli Szchumana i dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP. Ten ostatni dostrzegł jednak niepokojące sygnały związane głównie z demografią i planowaną transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb wzrost gospodarczy inwestycje

Eksperci: zapowiadane ulgi podatkowe mogą wpłynąć na wzrost inflacji dlatego stopy procentowe nie powinny spadać

Więcej pieniędzy w kieszeni gospodarstw domowych będzie oznaczało ich większe wydatki, przywrócenie ich poziomu sprzed okresu wysokiej inflacji. To będzie to miało działania proinflacyjne. Jak wyrównać mniejsze dochody budżetu skoro toczy się dyskusja na temat wysokiego długu państwa?. Potrzebne będą dodatkowe podatki i ograniczenie wydatków socjalnych. W tej sytuacji warto wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej podatki