Polskie Radio
Section05

inflacja

Eksperci: inflacja bazowa to ważny wskaźnik, ale dla konsumentów ważne są ceny i tu oczekiwaliby deflacji

Inflacja bazowa to ważny stabilny miernik, na którego poziom mogą wpływać władze monetarne, jednak konsument widzi tylko ceny w sklepach, które w odróżnieniu od inflacji bazowej nie są wolne od wpływu cen energii, paliw, czy w oczywisty sposób żywności. Tak naprawdę oczekiwałby zatem deflacji. Która wcale nie musiałaby być niekorzystna dla gospodarki gdyby wynikała z jej unowocześniania i konkurencyjności - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby gospodarczej. Odnieśli się też do zamożności Polaków, której według nich nie można mierzyć tylko przygodami, ale wielkością gromadzonego majątku, co jest u nas dobrze widziane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności ceny paliw NBP złoto

Rynek nieruchomości. Czy w 2024 roku czeka nas wzrost cen? Znamy najnowsze prognozy

W 2024 r. możliwy jest spadek podaży mieszkań w Polsce. W rozpoczynającym się roku na rynku pojawią się lokale, których budowę rozpoczęto głównie w 2022 r., w którym liczba rozpoczętych budów wyniosła 200 tys. Był to spadek o 27 proc. w porównaniu z 2021 r. oraz najgorszy wynik od 2017 r. Ograniczona podaż może przełożyć się na wzrost cen nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny nieruchomości mieszkania kredyt hipoteczny budownictwo infografika

Eksperci: przed nami falowanie inflacji, od spadku zgodnie z celem inflacyjnym NBP, po jej wzrost

Spadkowy trend spadku inflacji przez trzy miesiące, a potem jej wzrost nawet do 6-8 proc. to realny scenariusz. Jak bardzo cen wzrosną będzie zależało do decyzji politycznych w sprawie VAT na żywność czy mrożenia cen energii ale też wpłyną na to podwyżki płac, w tym w sferze budżetowej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bujak, główny ekonomista PKB BP i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA opłata Rada Polityki Pieniężnej NBP kredyt mieszkaniowy tarcza antykryzysowa

Eksperci: przed nami ożywienie w gospodarce, stabilny rynek pracy i stopy procentowe, ale sporo zmian

Nasza gospodarka dźwiga się ze spowolnienia, inflacja na ten moment spada, więc stopy procentowe zapewne na dłuższy czas pozostaną na nie zmienionym poziomie. Taka sytuacje każe też ze spokojem patrzeć na rynek pracy. Natomiast obciążenia przedsiębiorców, głównie tych najmniejszych, wymagają korekty czy to w zakresie obciążeń dotyczących składek emerytalnych czy zdrowotnych. Tu wakacje od ZUS wielu mogłyby chwilowo pomóc, ale projekt na pewno będzie wymagał szczegółowych obliczeń co do jego kosztów budżetowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna zus składki rynek pracy pkb

Eksperci: inflacja w grudniu pozytywnie zaskoczyła, ale jej duże spadki mogą być trendem przejściowym

Pozytywne zaskoczenie co do poziomu inflacji w grudniu, wynika głównie ze spadku cen żywności i paliw. Trend spadkowy będzie nam towarzyszył jeszcze przez 2-3 miesiące. Potem pojawiają się duże niewiadome jak VAT na żywność czy ceny gazu i energii. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak - dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski

W oczekiwaniu na decyzję RPP. Ekonomista Pekao: Rada utrzyma wysokie stopy procentowe na dłużej

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzeniu - uważa ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. W ubiegłym roku RPP dwa razy obniżyła stopy procentowe - we wrześniu i w październiku, łącznie o 1 pkt. proc. W efekcie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe Pekao