Polskie Radio
Section05

Instytut Pamięci Narodowej

80 lat temu powstała Armia Krajowa. Rozkaz podpisał gen. Władysław Sikorski

Z rozkazu naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, 14 lutego 1942 roku przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Armia Krajowa to nie była zwyczajna konspiracja wojskowa, tylko komponent szerszego założenia, jak Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Władysław Sikorski IPN Dorota Truszczak

TYLKO U NAS Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz odeszli 2022 piotr gontarczyk KULTURA literatura historia Polski służba bezpieczeństwa PRL POLSKA społeczeństwo

Wybory członka Kolegium IPN. Dr Rydliński: Platforma Obywatelska wycofała się z zobowiązań

- Może być i tak, że jako zwolennik tego, aby socjaldemokracja była w Polsce siłą podmiotową i prowadziła własną politykę, drażnię liderów Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog (UKSW i Centrum im. I. Daszyńskiego), który kandydował na stanowisko członka kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Popiełuszko Sejm IPN Adrian Klarenbach

"Represjonowani za to, że trwali przy polskości". Specjalna inicjatywa IPN

- Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku to pigułka losu Polaków, tych najbardziej poszkodowanych po roku 1918, 1920 i 1921 po ukształtowaniu granic państwa polskiego - powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon. Zainicjował tym samym inicjatywę Instytutu mającą na celu przypomnienie historii Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  IPN Gdańsk historia Polski pamięć społeczeństwo POLSKA

IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.
Zobacz więcej na temat:  komiks historia Polski

Prof. Szwagrzyk o działaniach Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN: znajdujemy ofiary obu totalitaryzmów

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, podsumował działania Biura w mijającym roku. Jak wyjaśnił, eksperci prowadzili prace poszukiwawczo- ekshumacyjne w blisko 80 miejscach w Polsce i za granicą. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć i ekshumować szczątki blisko 2000 ofiar totalitaryzmów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa Żołnierze Wyklęci komunizm nazizm IPN

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny 13 grudnia PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności". Prezes IPN o stanie wojennym

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że stan wojenny opóźnił odzyskanie przez Polskę pełnej wolności o kilka lat. - Gdyby ten głos "Solidarności", który narodził się w Gdańsku, nie był stłamszony przez 13 grudnia 81 roku, to być może i Polska i Europa Środkowo-Wschodnia szybciej doczekała by się wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL komunizm represje Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL Karol Nawrocki społeczeństwo

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach POLSKA stan wojenny IPN historia Polski debata