Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Marszałek Ferdynand Foch. Francuski bohater odrodzenia Polski i genialny strateg

Ferdynand Foch to wielkiego formatu strateg, dowódca bitwy nad Marną w I wojnie światowej, rzecznik sprawy polskiej. Współtworzył Błękitną Armię gen. Józefa Hallera we Francji, swoją postawą na konferencji w Trewirze przyczynił się do sukcesu powstania wielkopolskiego. W 1923 roku otrzymał buławę marszałka Polski.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Zobacz także Jan Roman Potocki Ferdynand Foch Marzena Ewa Krajewska historia Polski Ewa Marynowicz-Hetka

Zwierzęta w ogrodach i parkach XIX-wiecznej Europy. Jak to się zaczęło?

Ptaszarnie, królikarnie, pasieki i stajenki były wpisane w krajobrazy rezydencjonalnych posiadłości. Budowano specjalne pawilony, wyspy przeznaczone dla zwierząt domowych, a także dzikich, przybywających z terenów leśnych. - Człowiek początkowo wykorzystywał siłę pociągową zwierząt i ich walory obronne. Później zaczął zauważać, że zwierzęta mogą być elementem atrakcyjnym - przypomina dr Anna Majdecka-Strzeżek.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Anna Majdecka-Strzeżek Zobacz także Katarzyna Jankowska – PODCAST

Operacja Most - nieznana historia z życia Wincentego Witosa

Wincenty Witos, jako jeden z niewielu polityków II RP, po klęsce wrześniowej pozostał w kraju. Aresztowany przez Niemców i wywieziony do Berlina, ostatecznie był internowany w majątku Wierzchosławice. Między 1944 i 1945 rokiem miał zostać przez Armię Krajową przewieziony do Londynu, aby dołączyć do Stanisława Mikołajczyka, jednak plan się nie powiódł.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos Rafał Skąpski Katarzyna Jankowska – PODCAST

O polowaniach na czarownice w nowożytnej Europie

Wyobrażenie o magicznym świecie i jego destrukcyjnych mocach stało się - między XVI i XVIII wiekiem - narzędziem eliminacji ludzi myślących inaczej, odmiennych społecznie. Badacze zajmujący się historią "czarów" i ich konsekwencji, ukazują mechanizmy wrogości wobec rzekomych czarownic, zwracają uwagę na różne elementy będące przyczynami tragedii, które dotykały ówczesną Europę.
Zobacz więcej na temat:  czarownica Katarzyna Jankowska – PODCAST

Archeolodzy odkryli cenne srebra w Sieniawie. Skarby należały do rodziny Czartoryskich

W parku Pałacu w Sieniawie archeolodzy odnaleźli srebrne szkatułki i sztućce schowane w skórzanym worku. Historycy zastanawiają się, kiedy i w jakich okolicznościach zostały one ukryte. Bardzo dobry stan tych przedmiotów, prowadzi uczonych do wniosków, że mógł to być rok 1939 i pospieszna ucieczka mieszkańców pałacu przed Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  Sieniawa Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Paweł Ignaczak Zobacz także Jacek Konik Izabela Czartoryska

Kobiecy świat rzeczy w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej

W świecie konwenansów i sztywnych zasad, tworzenie własnych przestrzeni było podkreśleniem odmienności i indywidualności, przejawem kobiecej emancypacji. Kobieca sfera posiadania i aranżowania przedmiotów materialnych w kreowaniu pomieszczeń domowych jest przedmiotem badań naukowych. Pokazuje bowiem nie tylko rywalizację o piękno, prestiż i pozycję społeczną, ale również przemiany gospodarcze w XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  kobieta Katarzyna Jankowska – PODCAST

Przeszłość i pamięć w historii mówionej. Świadectwa wydarzeń XX i XXI wieku

Historią mówioną, czyli nagrywaniem świadków historii zajmują się między innymi uczeni, studenci, także instytucje takie jak archiwa i muzea. Badania nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością stały się obecnie dyscypliną akademicką. - Polega na praktyce rejestrowania opowieści wspomnień, nagrywania audio albo wideo - wyjaśnia Marcin Jarząbek. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski