Polskie Radio
Section05

Katowice

Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga. Sulamita Ślubowska: tworzymy historię

- To wprawdzie wydarzenie o krótkiej historii, bo dopiero dwóch edycji, ale widzimy w tym wielką wartość tworzenia historii dla naszej Akademii. Bardzo się cieszymy, że w Katowicach dzieje się taki ważny konkurs i że dzięki wielu instytucjom miasto i Śląsk stają się takim miejscem, gdzie warto przyjeżdżać - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Mieczysława Wajnberga.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg Sulamita Ślubowska Dwójka skrzypce Agnieszka Nowok-Zych MUZYKA KULTURA Zobacz także

Katowice, czyli zamiast zamku i starówki - Spodek i osiedla robotnicze

- Katowice to wyjątkowe miasto, różniące się od innych miejsc w Polsce. To jedno z najmłodszych miast w kraju, którego historia sięga zaledwie 150 lat, a rozwój związany był z budową kolei. Brak tu tradycyjnej starówki czy zamku, a miasto, zmieniając się co kilka dekad, wciąż na nowo kształtuje swoją tożsamość - tak o Katowicach mówi Kamil Iwanicki, autor książki "Familoki. Śląskie mikrokosmosy". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Alicja Michalska Kamil Iwanicki Anna Malinowska

"Heksa" - komiks Katarzyny Witerscheim, który powstał z przekory

- Chciałam udowodnić, że taki komiks może zdobyć jakąś nagrodę. Nie oszukujmy się, ludzie wysyłają swoje rzeczy na konkursy, żeby wygrywać. Chodziło mi też o to, żeby pokazać, że sam konkurs ma sens, ponieważ pozwala nagrodzonym autorom wydać swój komiks - mówiła w Dwójce Katarzyna Witerscheim, autorka "Heksy".
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka komiks Górny Śląsk Dwójka KULTURA Zobacz także Katarzyna Witerscheim

Aglomeracja większa od Warszawy? Supermiasto ma powstać na Śląsku

Na Śląsku ma powstać megalopolis. Prace powoli nabierają tempa, a plany są ambitne. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma być największą aglomeracją w Polsce pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców. Przywódcy śląskich miast widzą potencjalne korzyści, jakie może przynieść połączenie, jednak nie brakuje też wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Piotr Łodej Jacek Frentzel miasto Śląsk Chorzów Sosnowiec Górny Śląsk Gliwice

Synagoga Wielka w Katowicach. Zabytek, którego już nie ma

12 października 1900 roku odbyło się uroczyste otwarcie Synagogi Wielkiej w Katowicach. Przed II wojną światową była to największa bożnica w mieście, mogąca pomieścić ponad tysiąc wiernych i przykuwającą uwagę swoją zdobioną kopułą i wielkimi neogotyckimi oknami. Świątynia nie dotrwała do naszych czasów - została spalona przez Niemców na początku września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski zabytki Żydzi śląskie II wojna światowa