Polskie Radio
Section05

klęska żywiołowa

Utracili kontakt wskutek powodzi. Szukają informacji o bliskich

W wyniku powodzi wiele osób utraciło kontakt z rodzinami czy znajomymi. W poczuciu niepewności, czy zostali oni ewakuowani z zalanych terenów, w obawie, czy aby na pewno są bezpieczni, poszukują informacji. Między innymi robią to za pomocą mediów społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź dolnośląskie Dolny Śląsk Kłodzko Polanica-Zdrój Lądek-Zdrój społeczeństwo zaginieni zaginięcie media społecznościowe

Stan klęski żywiołowej. Gdzie są największe zagrożenia?

- Niepokój budzą przepływy wody z Czech, poważna sytuacja jest także na Odrze, którą płynie fala powodziowa. Musimy to brać pod uwagę - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek. Polityk zapowiedział wprowadzenie przez rząd stanu klęski żywiołowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Karol Surówka Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek MSWiA stan nadzwyczajny POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo regiony powódź Sytuacja powodziowa

Ewakuacja w obliczu zagrożenia. "Wyzwalacz ogromnego stresu"

- Wizja tego, ze naszemu życiu może coś zagrażać i musimy się ewakuować, opuścić nasze domy, gdzie nierzadko mamy dorobek całego życia, to coś, co wyzwala ogromny stres. To stan, w którym mamy poczucie, że wyzwania zewnętrzne, które przed nami stawia życie, przewyższają nasze aktualne zasoby psychiczne - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Andrusikiewicz, psycholożka i psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo powódź psychologia

Polskie Radio 24 Dramat w Etiopii. "To kraj wielu kryzysów"

Biedna, zmiany klimatyczne, konflikt zbrojny i ubóstwo powodują, że pomimo wzrostu gospodarczego (...) nadal Etiopia jest w czołówce państw, w których umiera najwięcej dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia z powodu niedożywienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afryka Etiopia zmiany klimatyczne

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 141 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 208 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron