Polskie Radio
Section05

klimat

Wiceszef MSZ: UE uznała, że możemy dążyć do neutralności swoim tempem

– Nie mamy elektrowni atomowych. Energii odnawialnej mamy bardzo mało. To jest skutkiem wieloletnich zapóźnień, począwszy od czasów komunistycznych - powiedział na antenie Jedynki Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Zaznaczył, że w związku z tą sytuacją UE przystała na dążenie do neutralności klimatycznej w innym tempie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński POLSKA ochrona środowiska dwutlenek węgla Henryk Szrubarz

Prof. Kazimierz Kik: wśród kandydatów opozycji na prezydenta brakuje męża stanu

- Wśród kandydatów opozycji na prezydenta brakuje ludzi z wizją, którzy mieliby intelektualne kompetencje dla realizowania tej wizji. Są to raczej kandydaci z przetargu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z UJK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 sądownictwo Bruksela Unia Europejska Mateusz Morawiecki Małgorzata Kidawa-Błońska Władysław Kosiniak-Kamysz Andrzej Duda Platforma Obywatelska Łukasz Sobolewski Kazimierz Kik

Posłowie: Polsce potrzeba więcej środków na transformację klimatyczną

- To nasz sukces, że UE uwzględniła naszą specyfikę w kwestii klimatu - mówił poseł PiS Tomasz Latos, zaznaczając, ze Polska potrzebuje więcej pieniędzy na transformację klimatyczną. Jednak według posła PO Andrzeja Halickiego, nieuczestniczenie w realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, może oznaczać brak odpowiednich funduszy UE dla Polski na te cele. Sprawa ta, w jego ocenie, jest wciąż przedmiotem negocjacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Unia Europejska PiS Marek Mądrzejewski Platforma Obywatelska Andrzej Halicki Tomasz Latos

Adam Bielan: niektórzy sędziowie muszą przestać mylić swój zawód z polityką

- Jeśli sędziowie chcą być politykami, powinni zdjąć togę. Nie możemy dopuścić do anarchizacji wymiaru sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bielan (Porozumienie). Gośćmi audycji "7x24" byli również Joanna Lichocka (PiS), Waldemar Sługocki (PO), Adrian Zandberg (Razem), Jarosław Sachajko (Kukiz'15) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Unia Europejska Joanna Lichocka Adam Bielan Adrian Zandberg Katarzyna Gójska Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

COP25 wciąż bez rozstrzygnięcia. Prace mają trwać dalej

Koordynator prezydencji COP25 Andrés Landerretche nie przewiduje zawieszenia szczytu klimatycznego w Madrycie i wyraża nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis. Konferencja klimatyczna nie zakończyła się zgodnie z planem, czyli 13 grudnia, ponieważ uczestniczące w niej kraje nie osiągnęły porozumienia w sprawie artykułu 6 porozumienia paryskiego dotyczącego handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Madryt ekologia

Polska najbardziej skażona smogiem w Europie? Mapa KE pokazuje zupełnie co innego

Mieszkańcy miast w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii oddychają najgorszym powietrzem w Europie - tak wynika z przygotowanej przez Komisję Europejską najnowszej mapy smogowej. Jasno pokazuje ona, że polskie aglomeracje nie zaliczają się do najbardziej zanieczyszczonych na Starym Kontynencie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa powietrze zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza smog

Sellin: więcej czasu na neutralność klimatyczną to sukces

- Mamy inny punkt startowy od pozostałych członków UE i dlatego sukces premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie w Brukseli polega na tym, że zyskaliśmy więcej czasu na dochodzenie do neutralności klimatycznej i będziemy sięgać po pieniądze na tę transformację - mówił w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS. Gośćmi audycji byli również Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jan Grabiec (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Andrzej Rozenek (Lewica) i Adam Bielan (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Adam Bielan Jarosław Sellin Andrzej Rozenek Błażej Spychalski Jan Grabiec Piotr Zgorzelski polityka

Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

- Niemcy sami mają olbrzymi przemysł i dość znaczącą emisję CO2. (…) Francuzi promują atom, a Niemcy stawiają na gaz. W tej kwestii dochodzi do poważnej polemiki na temat tego, jakie inwestycje będą uznawane za "zielone", a jakie nie. Można powiedzieć, że nasi zachodni sąsiedzi są sojusznikami Polski w niektórych kwestiach dotyczących spraw energetycznych - powiedziała Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Unia Europejska Europejski Zielony Ład Mateusz Morawiecki Angela Merkel środowisko Bruksela