Polskie Radio
Section05

klimat

Pożarowa anomalia w Kalifornii. Wskazali szereg przyczyn

Potężne pożary, które nawiedziły południe Kalifornii, nie są typowe dla obecnej pory roku. Od czterech dekad odnotowano zimą tylko kilka tak niszczycielskich przypadków. Z biegiem lat warunki dla występowania tego typu zjawisk są jednak coraz bardziej sprzyjające. Wpływa na to szereg czynników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT straż pożarna pożar Stany Zjednoczone Kalifornia Ameryka pogoda USA Los Angeles ocieplenie klimatu

Plastik - wróg czy sprzymierzeniec?

Dwie strony plastiku - materiału, który zmienił świat. Dlaczego plastik nie zawsze jest zły i jak jego odpowiedzialne wykorzystanie oraz właściwy recykling mogą chronić środowisko przed negatywnymi skutkami? Jak segregować odpady, jakie innowacje wspierają zrównoważony rozwój oraz w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do minimalizacji odpadów? 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 plastik środowisko ekologia ochrona środowiska

Na czym polega miejska odporność? Jak ją stworzyć i co może pomóc mieszkańcom?

Miasta przyszłości powinny być wygodne dla mieszkańców. Ośrodki powinny także dbać o społeczeństwo i być odporne na takie czynniki jak m.in. zmiany klimatu, skutki demografii, epidemie lub kryzysy bezpieczeństwa. W jaki sposób należy projektować i przekształcać miasta, aby były przyjazne ludziom i odporne? 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia miasto przyszłości Paulina Górska Trójka Zobacz także

Która choinka jest bardziej ekologiczna: sztuczna czy naturalna? Wyjaśnia naukowiec

Która choinka jest bardziej ekologiczna z punktu widzenia naukowca: ta przywieziona prosto z plantacji czy jednak sztuczna, która może być używana przez wiele lat? - Zdecydowanie polecam choinki naturalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Jarosław Socha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Zobacz także choinka ekologia Jarosław Socha święta Daniel Wydrych

Tragedia mieszkańców Majotty. "Jakby spadła bomba atomowa"

Na Majotcie trwa szacowanie szkód, jakie wyrządził niszczycielski cyklon Chido. Zrujnowane domy, zerwane dachy i słupy elektryczne, powalone drzewa, a do tego - najprawdopodobniej - tysiące ofiar śmiertelnych. Nadal prowadzone są działania poszukiwawczo-ratownicze. - Przeżywamy tragedię - mówią mieszkańcy, cytowani przez zagraniczne media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja kataklizmy burza kryzys klimatyczny zmiany klimatyczne Europa

Marianna Schreiber zaatakowała aktywistów. Użyła gaśnicy

Marianna Schreiber rozpyliła gaśnicę proszkową wewnątrz lokalu przy ul. Kruczej 17 w Warszawie, gdzie mieści się Gniazdo – Centrum Aktywizmu Klimatycznego, prowadzone przez Fundację Aktywizmu Klimatycznego. Była żona polityka PiS swoje zachowanie tłumaczyła sprzeciwem wobec Ostatniego Pokolenia, ale jej działania dotknęły osoby, które nie miały żadnych powiązań z tą organizacją.
Zobacz więcej na temat:  Ostatnie Pokolenie aktywiści ekologia atak Warszawa POLSKA regiony mazowieckie

Powietrze w Polsce najgorsze w UE. Alarmujące dane o zgonach

Pył zawieszony w powietrzu spowodował w 2022 roku blisko 240 tysięcy przedwczesnych zgonów. Takie szacunki przedstawia Europejska Agencja Środowiska (EEA). Najgorzej było w Niemczech, Polsce, we Włoszech. Jednocześnie starania UE na rzecz poprawy jakości powietrza zmniejszyły liczbę takich śmierci o 45 procent, w porównaniu do 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia choroby powietrze zanieczyszczenie powietrza środowisko zdrowie WHO