Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski KULTURA Jan Żaryn FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej kino finansowanie

Media społecznościowe. Cenzura, wolność słowa i rzetelność przekazu

Jak wygląda wolność słowa i jej granica w mediach społecznościowych? Czy cenzura w internecie jest zjawiskiem powszechnym i czy możemy mówić o inwigilacji użytkowników? Jaka jest wiarygodność przekazu medialnego w Polsce? Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć w audycji "Klub Trójki". 
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe social media wolność słowa cenzura Trójka społeczeństwo Michalina Szymborska

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja

Film o bracie Albercie

Film „Nędzarz i madame” jest wyjątkowy pod względem tematu (bohaterem jest powstaniec styczniowy Adam Chmielowski, późniejszy brat Albert), wykonania (większość aktorów to amatorzy, studenci toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, podobnie jak sam reżyser i autor scenariusza), ekonomiczno-finansowym (zrobiony za pieniądze z odpisów podatkowych) oraz kultury obrazu i słowa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński KULTURA FILM Trójka

Czym jest współcześnie inteligencja?

Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich – w końcu należymy do gatunku homo sapiens. Jednak okazuje się, że inteligencja jako cecha umysłu może być różnie rozumiana. Czym więc jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencję mają zastosowanie?
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo inteligencja sztuczna inteligencja mózg Trójka

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski niepodległość kobieta Arkadiusz Gołębiewski Trójka

Twórczość między kontynentami

Wyjazd, emigracja - to radykalna zmiana w życiu każdego, kto podejmuje taką decyzję. Tym bardziej dotyczy to artystów, ludzi szczególnie wrażliwych i zazwyczaj szczególnie związanych z rodziną, miejscem zamieszkania, krajem urodzenia. W „Klubie Trójki” Arkadiusz Gołębiewski zaprosił na rozmowę o tym, jak zmienia się sztuka przez życie na emigracji, z jakimi wyzwaniami musi liczyć się artysta, przechodząc szok kulturowy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Arkadiusz Gołębiewski emigracja SZTUKA kariera Trójka

Kiedy wiem, że umieram?

Młodość to czas, kiedy nie myśli się o śmierci. Co więcej, jesteśmy wtedy przekonani, że TO – odejście w niebyt – nas nie dotyczy. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni. "Kiedy umieram" ("As I Lay Dying"), powieść Williama Faulknera z roku 1930, w krajach anglojęzycznych należy do lektur obowiązkowych. Ale czy ta książka znajduje dziś zrozumienie wśród nastolatków?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo śmierć filozofia Trójka Monika Małkowska