Polskie Radio
Section05

koncert

"Martwe kwiaty/Karehana 枯花" w Studiu im. Witolda Lutosławskiego [POSŁUCHAJ]

"Martwe kwiaty" to wyjątkowy listopadowy wieczór, który spędziliśmy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert zaprezentowała flecistka Ania Karpowicz i pianista Naruhiko Kawaguchi. Przed koncertem spotkaliśmy się z Anną Kowalczyk i Tomaszem Stawiszyńskim. Zapraszamy do posłuchania tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ania Karpowicz studio im. Witolda Lutosławskiego Naruhiko Kawaguchi

Orkiestra Polskiego Radia i koncert "Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn"

Symfonia nr 15 G-dur Mozarta, Romans nr 1 G-dur i Romans nr 2 F-dur Beethovena oraz Symfonia nr 60 C-dur "Il Distratto" Haydna. Oto repertuar, który 30 listopada wykona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Organizatorami wydarzenia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego są OPRW i Program 2 PR. Początek o godz. 19.00. Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Wolfgang Amadeusz Mozart Ludwig van Beethoven

Od Schuberta do muzyki nowej. Spotkanie z flecistką Anią Karpowicz [WIDEO]

Znakomita flecistka, kameralistka, kuratorka i aktywistka. Ania Karpowicz wspólnie z pianistą Naruhiko Kawaguchim wykona koncert "Martwe kwiaty" poświęcony Franzowi Schubertowi. O muzykowaniu oraz grze na instrumentach historycznych, opowiedziała w audycji "Cafe Muza". 
Zobacz więcej na temat:  Ania Karpowicz Adam Suprynowicz Dwójka Zobacz także flet instrumenty historyczne Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Muzyka pasyjna Pawła Mykietyna na festiwalu Eufonie

Dzieło Pawła Mykietyna wpisuje się w wielką tradycję pasyjną i jest zarazem symbolem rewolucyjnych przemian w tym gatunku. Począwszy od wyboru tekstu, opartego o wszystkie ewangelie i Księgę Izajasza, po ucieleśnienie Chrystusa kobiecym głosem oraz obecność agresywnego rocka i mikrotonowości w orkiestrze. Podczas transmisji z festiwalu Eufonie wybrzmiała "Pasja wg św. Marka". Wśród wykonawców m.in. Orkiestra AUKSO pod dyr. Marka Mosia, Kasia Moś i Magdalena Cielecka.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Paweł Mykietyn Urszula Kryger Kasia Moś Aukso Marek Moś Magdalena Cielecka Agata Kwiecińska Tomasz Cyz

"Axis Mundi". Koncert Música Temprana pod dyrekcją Adriána Rodrígueza Van der Spoela

Podczas tegorocznego Festiwalu Wratislavia Cantans mogliśmy usłyszeć m.in. muzykę z archiwum Seminarium św. Antoniego Wielkiego w Cusco w wykonaniu Música Temprana - zespołu, którego celem jest ożywianie zapomnianych melodii i utworów. W Dwójce przypomnieliśmy ten koncert, pod kierunkiem argentyńsko-holenderskiego dyrygenta Adriána Rodrígueza Van der Spoela.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Majchrowski Wratislavia Cantans Dwójka

Eufonie. Polska premiera nowego utworu Hanny Kulenty

- Idąc do góry krętą drogą wiemy jaki jest cel, ale nigdy nie wiadomo, co wyskoczy zza zakrętu. Tak samo tutaj, jakaś przewidywalność jest, ale nigdy nie wiadomo jak ta muzyka się pokieruje. Tak jak bym była DJ'em swoich nastrojów i zmieniała je w zależności od tego, jak i kiedy chcę - mówiła w Dwójce Hanna Kulenty, jedna z bohaterek koncertu "Heroiny Muzyki Polskiej" na festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Michał Dębski Hanna Kulenty POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich muzyka współczesna MUZYKA KULTURA Dwójka

Eufonie. "Venceslao, re di Polonia" - historia Polski oczami Wenecjanina

Opera "Venceslao, re di Polonia" Antonia Caldary przedstawia wydarzenia na dworze polskiego króla Venceslao, domniemanego Władysława IV, które jednak zostały zrodzone w wyobraźni librecisty Apostolo Zeno. Koncertowe wykonanie dzieła znalazło się w programie tegorocznego festiwalu Eufonie. Tytułową partię śpiewał chorwacki kontratenor Max Emanuel Cenčić.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Andrzej Sułek {oh!} Orkiestra Historyczna Martyna Pastuszka

"Z klasyką przez Polskę". Michał Nagy i Arkadiusz Krupa - koncert na gitarę i obój [WIDEO]

Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprosili na kolejny koncert z cyklu "Z klasyką przez Polskę". W ramach wydarzenia Michał Nagy i Arkadiusz Krupa zaprezentowali program złożony z opracowań na gitarę i obój kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta, Domenica Scarlattiego, Nicoli Antonia Porpory, Heitora Villi-Lobosa i Theodore'a Lallieta. Obejrzyj zapis wideo wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  z klasyką przez polskę Klaudia Baranowska Michał Nagy Arkadiusz Krupa Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

"TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje". Muzyczna uczta w Studiu Lutosławskiego

Zbliżający się wielkimi krokami festiwal "TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje" to wydarzenie, które zachwyci uczestników swoim programem - zapewniał w Dwójce dyrygent Tomasz Radziwonowicz. Dodatkowo coś dla siebie znajdą także fani improwizacji. - To nowa rzecz, która do tej pory raczej się u nas nie pojawiała - zdradziła Zuzanna Dłużniewska, koordynatorka festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka improwizacja Adam Suprynowicz Tomasz Radziwinowicz Zuzanna Dłużniewska KULTURA MUZYKA