Polskie Radio
Section05

Korea Południowa

Zbigniew Rau w Paryżu. Kwestia elektrowni atomowych bez francuskiego udziału nie jest przesądzona

Francuska oferta budowy elektrowni atomowej w Polsce była najsłabsza z nadesłanych. Kwestią trudną do uzgodnienia był francuski udział w finansowaniu inwestycji. Koncern EDF jednak nie poddaje się i próbuje przekonać do swoich rozwiązań. O współpracy w zakresie energetyki atomowej ma rozmawiać dziś w Paryżu szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel ŚWIAT elektrownia atomowa Francja Europa infografika

Dostawy wyrzutni rakietowych z USA i Korei Płd. Szef MON zatwierdził umowę

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową pomiędzy Konsorcjum PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia na dostawy elementów systemu uzbrojenia wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, które Siły Zbrojne RP będą pozyskiwać ze Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak USA GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa broń

Elektrownia jądrowa w Pątnowie? Prezes PGE: mieszkańcy bardzo pozytywnie odpowiadają na tę inicjatywę

- Firma ZE PAK - nasz partner biznesowy, który w tym rejonie operuje - rozmawiała z samorządami, mieszkańcami. Ta inicjatywa jest bardzo pozytywnie odbierana przez lokalną społeczność. Poza tym, że przyniesie Polsce i PGE ogromne korzyści, zapewni bezpieczeństwo energetyczne, to w tym rejonie Polski także zapewni dodatkowe miejsca pracy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg PGE Wojciech Dąbrowski energetyka elektrownia atomowa

"Wykluwał się w warunkach autorytarnego ustroju". Dr Pietrewicz o sukcesie gospodarczym Korei Płd.

Dr Oskar Pietrewicz (PISM) opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, na czym polega powodzenie gospodarcze Korei Południowej. Jego zdaniem nie sposób zrozumieć tego kraju bez wiedzy o tym, że sukces wykluwał się tam w warunkach autorytarnego ustroju, gdzie swobody obywatelskie oraz prawa człowieka nie były najistotniejsze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Seul

Eksperci: atom w miksie energetycznym to konieczność, ale jest bardzo spóźniony

W miksie energetycznym będzie bezwzględnie potrzebowali atomu, który docelowo może zapewnić nam ok. 30 proc. dostaw energii elektrycznej. Jednak jeszcze przez lata musimy bazować na węglu, a tego brunatnego zabraknie nam w połowie lat 30-ych tego wieku. Powinniśmy zatem radykalnie przyśpieszyć z realizacją źródeł odnawialnych, w tym prostszych w budowie od atomu farm wiatrowych na morzu. Na wszystko jest już bowiem bardzo późno - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Bukowski, prezes Wise Europa i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom USA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa