Polskie Radio
Section05

Kraków

Jak naprawdę brzmiał język polski sto lat temu? Kazimierz Nitsch i jego odkrycia

– Na przełomie XIX i XX wieku około 30 procent Polaków, a może i mniej, używało języka ogólnego. Reszta mówiła gwarą. To między innymi skłoniło Kazimierza Nitscha do badań – podkreślał w Polskim Radiu językoznawca prof. Władysław Lubaś. Dziś wspominamy 66. rocznicę śmierci Kazimierza Nitscha, twórcy polskiej dialektologii.
Zobacz więcej na temat:  język polski kultura ludowa historia Polski słowotwórstwo gramatyka

Kraków Jazz Week. Organizatorzy: to fuzja wielu wydarzeń jazzowych

- Kraków Jazz Week powstał na bazie takich festiwali jak np. Copenhagen Jazz Festival, gdzie jest połączenie wydarzeń jazzowych. Wtedy miasto tętni życiem, plakaty są w piekarniach i sklepach spożywczych i ten jazz jest wszędzie. To nasze marzenie, żeby w tym kierunku dążyć - mówiła w Dwójce Aneta Norek, współorganizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Jazz Roch Siciński Kraków Jazz Week

Spotkanie polskich lekarzy z Zachodu i Wschodu. W Krakowie trwa Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

W Krakowie rozpoczął się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej zorganizowany przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkali się, aby uczcić 30-lecie Federacji, czyli stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą medycyna Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Senat Marcin Wojciechowski

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Jakub Kukla KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych Paryż Borysław Czyżak

Premiera spektaklu "Dziewczyna w ogniu" w teatrze Groteska w Krakowie

"Dziewczyna w ogniu" to nasycona symboliką i osadzona w konwencji realizmu magicznego opowieść o poszukiwaniu tożsamości i odkrywaniu wewnętrznej siły. Martyna, tytułowa dziewczyna w ogniu, jest wrażliwa, pełna marzeń, ale zmaga się również z lękami i niepewnością. Jej życie codzienne toczy się w zwyczajnym otoczeniu, jednak jej wewnętrzny świat przemyśleń jest bogaty i pełen symbolicznych obrazów. W dniu swoich czternastych urodzin Martyna wyrusza w metaforyczną podróż przez las własnych myśli i emocji. Podczas tej wyprawy spotyka Wróżkę, Filantropa, Straż Pożarną oraz Awangardę Protestu. Nastolatka walczy o prawo do swojego buntu i gniewu, jednocześnie próbując odnaleźć sens i swoje miejsce w świecie.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD kultura dla dzieci radio dla dzieci spektakle dla dzieci