Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wielka rola Marcina Dorocińskiego: "Minghun" to film bardzo o miłości

W kinach można już oglądać film "Minghun" Jana P, Matuszyńskiego, zrealizowany według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego. Czołowym bohaterem jest Jurek, wdowiec, który piętnaście lat po śmierci żony traci również ukochaną córkę. - Ten film jest dla mnie bardzo osobisty, ważny i bardzo emocjonalny - mówił Marcin Dorociński, wcielający się w główną postać.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Dorociński Jan P. Matuszyński film polski kino Marcin Mindykowski Zobacz także

"Trzeci Wokulski" Rafała Skąpskiego. To on zainspirował Bolesława Prusa?

Bohaterem książki "Trzeci Wokulski. Leon Krupecki pierwowzorem Wokulskiego?" jest Leon Krupecki, kupiec warszawski z II połowy XIX wieku, zesłaniec syberyjski. Elementy jego barwnej biografii i cechy charakteru czynią z niego - zdaniem autora, Rafała Skąpskiego - postać zbliżoną do Stanisława Wokulskiego, bohatera "Lalki".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Rafał Skąpski literatura Bolesław Prus książki KSIĄŻKA Zobacz także

Henryk Bardijewski przypomniany w serii "Dramat polski. Reaktywacja"

- Henryk Bardijewski to świetny przykład autora, który odszedł w pewną niepamięć jeśli chodzi o teatr, o czytelników polskiego dramatu, a zasługuje na przypomnienie - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor serii "Dramat polski. Reaktywacja". Jej najnowszy, 20. tom poświęcony jest twórczości Henryka Bardijewskiego.
Zobacz więcej na temat:  dramat Jakub Kukla Henryk Bardijewski Jacek Kopciński literatura KSIĄŻKA Dwójka Zobacz także Teatr Polskiego Radia Jarosław Cymerman

ArteKino Festival w streamingu. "Naszą misją jest upowszechnianie kultury europejskiej"

ArteKino Festival to internetowy festiwal filmów europejskich. W tym roku od 1 do 31 grudnia obejrzeć można 12 filmów młodych europejskich twórców z napisami w języku francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim. - Naszą misją jest upowszechnianie kultury europejskiej, pokazywanie jej bogactwa - podkreśla Michał Wieczorek, redaktor naczelny polskiej wersji arte.tv. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska ArteKino Festival Zobacz także kinematografia

"Mleczarz" nareszcie po polsku! Dzięki uporowi tłumaczki

- Cztery lata chodziłam z tą książką i namawiałam wydawców. W odpowiedzi słyszałam, że absolutnie, że Booker Bookerem, ale tego nie da się czytać, że to zbyt hermetyczna, zbyt trudna literatura. Odpowiadałam, że to nie tak, żeby przeczytali to po polsku i wtedy się przekonają - mówiła w Dwójce Aga Zano, tłumaczka książki "Mleczarz" autorstwa Anny Burns.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Aga Zano nagroda Bookera Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KSIĄŻKA Dwójka Zobacz także powieść Anna Burns literatura

Ensemble del Passato "Lucrezia, 1623" - wirtuozowska muzyka sprzed 400 lat

Zespół Ensemble del Passato realizuje misję wyszukiwania muzycznych starodruków i rękopisów, by przywrócić je współczesnym słuchaczom w samodzielnie dokonanych aranżacjach. Owocem tej pracy jest album "Lucrezia, 1623", którym przenoszą nas w świat królów, uczt, romantycznej miłości i obłędu w klasztornych murach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA muzyka klasyczna Anna Budzyńska muzyka dawna Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zobacz także

"Heksa" - komiks Katarzyny Witerscheim, który powstał z przekory

- Chciałam udowodnić, że taki komiks może zdobyć jakąś nagrodę. Nie oszukujmy się, ludzie wysyłają swoje rzeczy na konkursy, żeby wygrywać. Chodziło mi też o to, żeby pokazać, że sam konkurs ma sens, ponieważ pozwala nagrodzonym autorom wydać swój komiks - mówiła w Dwójce Katarzyna Witerscheim, autorka "Heksy".
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka komiks Górny Śląsk Dwójka Katowice Zobacz także Katarzyna Witerscheim

Actus Humanus Nativitas. W świątecznej aurze, choć bardziej mikołajkowo

- Nie jesteśmy bardzo ortodoksyjni jeśli chodzi o Actus Humanus Nativitas. O ile Wielki Tydzień jest bardzo mocno zespolony z poszczególnymi, ważnymi dniami w kalendarzu liturgicznym, od Wielkiej Środy począwszy, przez Triduum Paschalne aż do Niedzieli Wielkanocnej, o tyle grudzień to zawsze jest feeria barw i wirtuozerii - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Jakub Kukla Filip Berkowicz Paweł Szymański Gdańsk Dwójka MUZYKA Zobacz także

"To wszystko da się zrealizować". Muzeum Manggha świętuje 30-lecie

"To wszystko da się zrealizować" - tak brzmi tytuł wystawy z okazji 30-lecia powstania Muzeum Manggha. Ekspozycja opowiada o życiu i twórczości fundatorów obiektu: Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. - Myślę, że ta placówka na stałe wpisała się architektonicznie i kulturowo w przestrzeń Krakowa - przyznaje współkuratorka, Krystyna Sikora. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Andrzej Wajda Krystyna Zachwatowicz

Konkurs "Podcast Roku 2024". Polskie Radio uhonorowało Karolinę Kuszlewicz

W Rzeszowie rozstrzygnięto 4. "Konkurs na Podcast Roku" imienia redaktora Janusza Majki. Swoją nagrodę wręczyło również Polskie Radio, przyznając ją za podcast "Kuszlewicz w imieniu". - To wyróżnienie, które dostałam z ramienia Polskiego Radia, jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ jest ono przyznawane przez profesjonalistów - mówiła autorka Karolina Kuszlewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podcast konkurs Bartłomiej Makowski Katarzyna Stoparczyk Karolina Kuszlewicz Paweł Sawicki Jakub Jamrozek

Spotkanie z Agnetą Pleijel i Maciejem Zarembą Bielawskim

Michał Nogaś pojechał do stolicy Szwecji, by w jednym z mieszkań na wyspie Södermalm porozmawiać z wyjątkowymi ludźmi. Ona - pisarka, dziennikarka, redaktorka, autorka dramatów, felietonistka. On - reporter, dziennikarz. Oboje z nieoczywistymi życiorysami, oboje obecni w jej najnowszej książce "Ślimaki i śnieg".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Nogaś literatura książki Agneta Pleijel Maciej Zaremba Bielawski