Polskie Radio
Section05

literatura

Tamta Melaszwili, głos współczesnej Gruzji, autorka książki "Kos kos jeżyna"

Gruzinki i Gruzini kolejny już dzień protestują przeciwko sfałszowanym wyborom parlamentarnym oraz samozwańczej decyzji Gruzińskiego Marzenia o porzuceniu przez niewielki kraj, leżący w Kaukazie Południowym, integracji z Unią Europejską. Wśród aresztowanych i brutalnie pobitych znaleźli się także koledzy po piórze rozmówczyni Michała Nogasia - gruzińskiej pisarki, Tamty Melaszwili.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także książki Gruzja Michał Nogaś

Klepki, styki, neurony i Kurzol w nowej książce Bogusia Janiszewskiego

- Piąta klepka to coś, czego czasami nam, ludziom dorosłym, brakuje. Ale ma ją Kurzol. (...) Z jej pomocą on i bohater książki ruszają na przeróżne podróże i wyprawy do wnętrza ludzkiego organizmu - opowiada Boguś Janiszewski, współautor książki "Kurzol. Kto ukradł pamięć?", do której ilustracje stworzyła Nikola Kucharska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk książki dla dzieci

Złote czasy polskich motorowerów. Jerzy Kossowski z nową książką "Motorowery w PRL"

Nowa książka Jerzego Kossowskiego, redaktora naczelnego "Automobilisty" jest obszernym przeglądem polskich powojennych konstrukcji motorowerów i motorynek, nie tylko tych, które znalazły się w sprzedaży, ale również mało znanych prototypów i krótkich serii. Z autorem publikacji rozmawialiśmy na antenie Polskiego Radia Kierowców. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online motoryzacja PRL Jerzy Kossowski Mariusz Dąbrowski motorowery historia motoryzacji Zobacz także

Johan Huizinga. Poważne zabawy i "Jesień średniowiecza"

Należał do uczonych, który potrafili łączyć wielką wiedzę z umiejętnością jej porywającego przekazania. Przedstawił swoją słynną wizję schyłku średniowiecza, w zabawie widział źródło kultury. Johan Huizinga, holenderski historyk i eseista, był również człowiekiem prawym i odważnym, co udowodnił w czasach II wojny.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze renesans Francja Holandia Niderlandy HISTORIA malarstwo filozofia

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Paryż Francja chrześcijaństwo Victor Hugo powieść musical FILM architektura zabytki

Wywiad i kontrwywiad wojskowy. "Życiorysy tworzy się od zera"

- Sam też typowałem przyszłych adeptów, np. z Wojskowej Akademii Technicznej, ówczesnej Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie i innych uczelni wojskowych. Wbrew pozorom to nie musiał być prymus czy sportsmen, chodziło o inne cechy - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Zieliński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał Grzegorz Kalinowski szpiegostwo szpieg służby specjalne

Mafiozo, niewidomy weteran i człowiek z blizną. Al Pacino i jego autobiografia

Od końca lat pięćdziesiątych, czasów Marlona Brando i Jamesa Deana, żaden aktor nie wdarł się tak przebojowo do świata kultury jak on, Al Pacino. Rozbłysnął na scenie niczym supernova. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w 1971 roku w "Narkomanach". Cztery lata później miał już za dwie części "Ojca chrzestnego", "Serpico" oraz "Pieskie popołudnie".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Ryszard Koziołek Dwójka FILM Al Pacino kinematografia Zobacz także