Polskie Radio
Section05

Lwów

Abp Józef Teofil Teodorowicz. Ormiański Skarga i polski patriota

- Zapisał się w sposób szczególny w historii, bowiem określano go jako proroka nadziei i wiary w latach niedoli, a nauczyciela prawdy i obowiązku po odzyskaniu niepodległości - mówiła o Józefie Teodorowiczu na antenie Polskiego Radia dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości. Gdy ten metropolita lwowski obrządku ormiańskiego, poseł i senator RP umarł 86 lat temu, w kraju zarządzono żałobę narodową, mimo że nie należał on do zwolenników sanacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita Ormianie Bartłomiej Makowski

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Adam Mickiewicz Józef Piłsudski Warszawa II RP Dwudziestolecie międzywojenne

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Gdańsk

Ukraińcy odsłonią pomnik dowódcy UPA. "Robią to cynicznie"

We Lwowie ma zostać odsłonięty pomnik Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. - Ukraińcy robią to celowo, cynicznie. Nie może być tak, że my wyciągamy dłoń gotową do pomocy, a oni na tej dłoni budują pomniki swoich bohaterów, a dla nas - zbrodniarzy. Byliśmy zbyt łatwowierni. Będę to uznawał za wyjątkową prowokację wobec narodu polskiego - powiedział w radiowej Jedynce wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia polityka POLSKA Piotr Zgorzelski UPA Ukraina Rzeź Wołyńska Polityka zagraniczna Polski

Jadwiga Zarugiewiczowa. Symboliczna matka Nieznanego Żołnierza

Gdy, wzorem Francji, podjęto decyzję, by w Warszawie upamiętnić bezimiennych bohaterów poległych w walce o granice odrodzonej ojczyzny, palącą kwestią stał się wybór szczątków, które miały spocząć w Grobie Nieznanego Żołnierza. Zadanie to powierzono Jadwidze Zurgielewiczowej, polskiej Ormiance, której syn poległ pod Zadwórzem. Kobieta dokonała wyboru 99 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grób Nieznanego Żołnierza Pałac Saski