Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

"Sygnał chęci nawiązania dialogu". Ekspert o wizytach zagranicznych kanclerza Niemiec

Socjaldemokrata Olaf Scholz odbył trzy pierwsze zagraniczne wizyty od czasu zaprzysiężenia na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. W piątek przybył do Paryża, gdzie został przyjęty przez prezydenta Emmanuela Macrona. Następnie udał się do Brukseli, gdzie spotkał się z władzami UE i NATO. W niedzielę szef niemieckiego rządu w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak będzie wyglądała europejska polityka rządu Olafa Scholza? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Niemcy Olaf Scholz Mateusz Morawiecki Francja Bruksela Ursula von der Leyen stosunki polsko-niemieckie ŚWIAT Nord Stream 2 Rosja

"USA i NATO nie mogą otwarcie mówić, że odpowiedzą wojskowo". Piotrowski o obronie granic Ukrainy

Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali podczas wideokonferencji o rosnących napięciach wokół Ukrainy. - Amerykańskie sankcje uważane są za skuteczne, ale byłyby skuteczniejsze, gdyby wszystkie z nich były wprowadzone w koordynacji z Unią Europejską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Stany Zjednoczone USA Joe Biden Władimir Putin

Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: brak szczepień sprzyja powstawaniu niebezpiecznych mutacji

Kolejne kraje na świecie informują o wykryciu najnowszego, potencjalnie bardziej zaraźliwego, wariantu koronawirusa. Pojawił się on m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, we Francji, w Niemczech, Izraelu czy Australii. Unia Europejska zawiesiła loty z RPA, która jako pierwsza zidentyfikowała odmianę Omikron. Czy nowy wariant stanowi duże zagrożenie dla społeczeństwa? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia RPA WHO COVID-19 ŚWIAT Europa

"Łukaszenka bez poparcia Rosji nie prowadziłby tej akcji". Dr Bonikowska o sytuacji na granicy

Europejskie stolice popierają działania Polski na granicy z Białorusią. - Polski rząd jest tutaj doceniany za dość stanowcze postawienie tamy przeciw atakowi z użyciem broni demograficznej, czyli migrantów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Angela Merkel Mateusz Morawiecki Białoruś

Łukaszenka czuje się coraz pewniej? Łatuszka: Unia nie ma strategii

Swiatłana Cichanouska podczas wystąpienia w Strasburgu zaapelowała o podjęcie bardziej zdecydowanych działań wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Dodała, że europejscy przywódcy nie powinni negocjować z nielegalną władzą. Gość Radiowej Jedynki, Paweł Łatuszka uważa, że w działaniach Unii Europejskiej brakuje jasnej strategii.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś granica Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Więcej świata kryzys migracyjny

Wojciech Konończuk o działaniach dezinformacyjnych Rosji

Rosja już od dłuższego czasu prowadzi kampanie dezinformacyjne przeciwko krajom Unii Europejskiej, wykorzystując do tego media tradycyjne i społecznościowe. - Rosjanie są jednymi z pionierów, jeśli chodzi o kwestię dezinformacyjną. Mają długie tradycje jeszcze z czasów sowieckich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Władimir Putin Rosja dezinformacja

"Musimy zmierzyć się z tym problemem". Prof. Boćkowski o sytuacji na granicy z Białorusią

Stworzenie do 2025 roku unijnych sił szybkiego reagowania, liczących 5 tysięcy żołnierzy, to jedno z założeń tzw. kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii Europejskiej, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. - Przygotowanie do takich sytuacji wymaga planowania i przewidywania tego, co może się zdarzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata granica Gazprom Szymon Kardaś

Dr Kardaś o groźbach Łukaszenki ws. odcięcia tranzytu gazu

Aleksander Łukaszenka zagroził, że w odpowiedzi na unijne sankcje, Białoruś może odciąć tranzyt gazu przez swoje terytorium. Nie wspomniał jednak, że gazociągi zarządzane są przez rosyjski Gazprom. - Nie sądzę, żeby Moskwa była gotowa poświęcać swoje cele energetyczne w kontekście rozgrywki toczącej się wokół Białorusi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata granica Gazprom Szymon Kardaś

"Należy spodziewać się zwiększonej presji migracyjnej". Dr Eberhardt o działaniach Mińska

W poniedziałek około 1,5 tysiąca migrantów próbowało sforsować granicę Polski z Białorusią. Co Aleksander Łukaszenka zamierza osiągnąć poprzez wywołanie konfliktu migracyjnego? - Jest to chęć wzmocnienia swojej karty przetargowej i wymuszenia pewnego rodzaju negocjacji, które spowodują uznanie przez państwa zachodnie Łukaszenki jako partnera do rozmów, a zarazem złagodzenie sankcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata granica

Powrót do negocjacji dot. umowy nuklearnej. Prof. Fyderek: Iran widzi w tym szansę na zniesienie sankcji

Władze irańskie zapowiedziały wznowienie 29 listopada w Wiedniu negocjacji dotyczących "ożywienia umowy nuklearnej". Odbyło się sześć rund rozmów między Iranem i delegacjami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz UE, a także pośrednio USA, po których na początku sierpnia przerwano negocjacje, gdy władzę w Teheranie objął nowy prezydent Ebrahim Raisi.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Iran USA broń jądrowa broń nuklearna

Spotkanie Merkel-Macron. Ekspert: ten tandem ma na swoim koncie sukcesy i osiągnięcia

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmuje ustępującą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Pożegnalne spotkanie odbywa się w Beaune, w rejonie Burgundii, gdzie w 1993 roku spotkali się ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz prezydent Francji François Mitterrand. Czy to koniec tandemu francusko-niemieckiego w europejskiej polityce? 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Francja Angela Merkel Emmanuel Macron Unia Europejska Więcej świata

Amerykańskie media alarmują: Facebook przyczynił się do "społecznej wojny domowej" w Polsce

Algorytmy Facebooka, jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych, przez lata miały świadomie i systematycznie promować najgorsze i najbardziej kontrowersyjne treści, które pojawiały się na platformie. Jak podaje jedna z amerykańskich redakcji, źródłem problemu było między innymi wprowadzenie nowych sposobów reagowania na wyświetlane posty.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar media społecznościowe Facebook Trójka społeczeństwo

KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA energetyka polityka energia Gazprom gaz Europarlament Beata Płomecka

Niedobory gazu w Mołdawii. Ekspert: Rosja chce podpisać kontrakt, ale na swoich warunkach

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w czwartek, że Mołdawia padła ofiarą działań Rosji, która wykorzystuje gaz ziemny jako broń do zastraszania tego kraju. Zapewnił o wsparciu Mołdawii w kryzysie gazowym, jak i po wygaśnięciu kontraktu Mołdawii na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. - Rosja chce podpisać kontrakt z Mołdawią, ale na swoich warunkach - mówi w "Więcej świata" Jakub Pieńkowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Mołdawia Rosja Unia Europejska Gazprom gaz ziemny energia elektryczna

Dr Bonikowska: KE i Polska rozumieją, że eskalacja napięcia nikomu nie służy

Podczas dwudniowego spotkania w Brukseli przywódcy państw członkowskich omawiali m.in. temat praworządności w Polsce, kwestionowanej przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. - Polska potrzebuje współpracy z innymi państwami UE, a KE nie ma interesu, żeby konfliktować się z jednym z członków - mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Rada Europejska