Polskie Radio
Section05

mieszkania

Budownictwo senioralne to nisza dla deweloperów

Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. W 2020 roku seniorzy będą stanowić już blisko jedną piątą ludności. Zmiany demograficzne powodują, że w najbliższych dekadach będzie rosło zapotrzebowanie na mieszkania dostosowane do potrzeb osób starszych, a seniorzy staną się istotnym klientem na rynku nieruchomości. Budownictwo senioralne to perspektywiczna nisza dla deweloperów – wskazują analitycy rynku.
Zobacz więcej na temat:  senior mieszkanie deweloper

Termomodernizacje domów mogą poprawić jakość powietrza

Większość domów ogrzewana jest przez kotły i piece, często z wykorzystaniem węgla i odpadów. Dodatkowo – ze względu na wiek tych budynków – zużycie energii jest kilkukrotnie wyższe niż w domach budowanych w ostatniej dekadzie. Szkodliwy wpływ domów na środowisko i na zdrowie ich mieszkańców mogłaby zredukować modernizacja budynków. Do tego jednak potrzebny jest system wsparcia finansowego.
Zobacz więcej na temat:  smog energetyka

Mieszkanie+ i REIT-y: lek na bolączki mieszkaniowe Polaków?

Pomimo tego, że deweloperzy biją kolejne rekordy w liczbie uzyskanych pozwoleń na budowę, rozpoczętych budów i oddanych mieszkań, brak własnego lokum to nadal ogromny problem dla wielu Polaków. Zaradzić ma temu, przynajmniej częściowo, rządowy program Mieszkanie Plus. Dostrzegając jego zalety, eksperci nie przewidują jednocześnie, że doprowadzi on do większych zmian na rynku mieszkaniowym.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie Mieszkanie Plus deweloper budownictwo Robert Lidke Justyna Golonko Dominik Olędzki

Chętniej inwestujemy w rozwiązania obniżające zużycie prądu

Pod względem efektywności energetycznej Polska jest w Europie na szarym końcu. Zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwolą firmom i gospodarstwom zmniejszać zużycie energii, rośnie jednak w szybkim tempie i taka tendencja będzie się utrzymywać wraz z rosnącą świadomością Polaków. Jeszcze kilka lat temu, aby zachęcić do tego typu inwestycji, trzeba było zaoferować dużą zachętę w postaci grantów czy bezzwrotnych dotacji. Dziś taka „marchewka” jest coraz rzadziej potrzebna.
Zobacz więcej na temat:  energetyka odnawialne źródła energii budownictwo inwestycje