Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Góralski Karnawał i Dzień Etnografii prosto z Bukowiny Tatrzańskiej! [SŁUCHAJ OD 7.00]

Folkowy Poranek Dwójki poprowadzimy dla Państwa „spod samiuśkich Tater”! Aleksandra Stec zaprasza do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie odbywa się 53. Góralski Karnawał. Najbliższy Poranek będzie poświęcony w dużej mierze właśnie kulturze góralskiej w różnych jej odsłonach. Ponieważ 9 lutego to Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej pochylimy się także nad tym świętem. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Oskar Kolberg Patrycja Zisch Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski

Polacy w Brazylii II. Bracia Szymanek

W kolejnej eskapadzie do Brazylii nie mogło zabraknąć odwiedzin u bohaterów znanych już z I serii cyklu "Polacy w Brazylii". Tak oto ponownie trafiamy do Polana i Miguela Szymanków. Muzykujących Braci dobrze znanych lokalnej społeczności, a teraz i polskim słuchaczom. Bracia Szymanek grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki. Układają je sami, w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Kankles - instrument, który chroni przed śmiercią, i podróż do Małej Litwy

Kanklės to tradycyjny litewski ludowy instrument smyczkowy. Dźwięk powstaje poprzez zakrywanie (wyciszanie) niepotrzebnych strun jedną ręką podczas gry i szarpanie pozostałych strun palcami drugiej ręki. Instrument ten cieszył się dużą popularnością nie tylko na Litwie, ale w kilku pobliskich krajach, gdzie występował pod odrębną nazwą: Łotwa (kuokle), Estonia (kantele) i północna Rosja (gusli).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska

Gdyby Kolberg miał... GPS. O projekcie „Cyfrowa Mapa Folkloru” Rafała Miśty

Rafał Miśta łączy XIX-wieczny folkloryzm i współczesne technologie, tworząc Cyfrową Mapę Folkloru. W pigułce, to melodie ze wszystkich tomów Oskara Kolberga przeniesione na interaktywną mapę, multum odnośników do wiedzy społeczno-historyczno-georaficznej. Dlaczego każdy interesujący się folklorem, powinien znać Cyfrową Mapę Folklory? O tym porozmawiamy z jej autorem! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec kolędy archiwizacja mapy cyfrowe Oskar Kolberg Mariana Kril

Nasze niematerialne: Cymbały - umiejętność budowania i praktyka gry w Polsce południowo-wschodniej

Każdy region naszego kraju może poszczycić się instrumentami charakterystycznymi tylko i wyłącznie dla danego obszaru. Często, instrumenty te są dla mieszkańców poszczególnych regionów, na tyle ważne, że ich budowa i praktyka gry otrzymują swoje miejsce na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się instrumentowi, charakterystycznemu dla muzyki ludowej Polski południowo-wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Rzeszów podkarpackie

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oczaruje Unię Europejską?

Jak Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" będzie promował polską i śląską kulturę w ramach naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej? O koncertach nie tylko w Strasburgu i Brukseli, a także o płycie nagranej wspólnie z raperem Miuoshem opowiedział w "Kulturalnej Jedynce" dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.
Zobacz więcej na temat:  prezydencja Polski w UE Magda Mikołajczuk Zespół Pieśni i Tańca Śląsk Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny Zobacz także

Dzień osób konsekrowanych

2 lutego uroczystość Ofiarowania Pańskiego, a także dzień osób konsekrowanych czyli specjalnie poświęcających życie Bogu. O swoim powołaniu zakonnym, sensie i powodach takiego życiowego wyboru opowiedzą siostry Rozalia i Maria - Franciszkanki, a wyśpiewuje Misjonarka Świętej Rodziny – s. Julita Zawadzka.  To żeńskie oblicze życia konsekrowanego. Męskie wywołają  śpiewy gregoriańskie mnichów benedyktyńskich, a przybliżą fragmenty rozważań o. Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Redakcja katolicka Trójka

Szlakiem polskiej szopki. Piękne kaszubskie szopki w Muzeum Górnośląskim

Ryby zamiast baranków? Rybacy zamiast pasterzy? „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby” to tytuł świątecznej wystawy, która w grudniu zagościła w Muzeum Górnośląskim. Mieszkańcy Śląska najczęściej wyjeżdżają nad morze zimą, nie mają więc okazji żeby zobaczyć kaszubskiej szopki w jej „naturalnym środowisku”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec