Polskie Radio
Section05

NATO

Główna zasada łukaszenkowskiej propagandy: kłam odbiorcom w żywe oczy - mów, że to robią oponenci

Do końca tego roku białoruski reżim wyda na finansowanie państwowych mediów 171 milionów rubli białoruskich – czyli 213 milionów złotych. Mało to czy dużo? Wiadomo, że na około 20 procent więcej niż w roku ubiegłym – ale i tak dziesięciokrotnie mniej niż wydaje białoruski dyktator na kontrolowaną przez siebie milicję.  
Zobacz więcej na temat:  Białoruś fake news propaganda Rosja Aleksander Łukaszenka opozycja

Czym jest baza antyrakietowa w Redzikowie? Wyjaśniamy

Baza jest istotnym elementem NATO-wskiego systemu obrony. Ma on chronić przed zagrożeniami balistycznymi, głównie z Bliskiego Wschodu. To również pierwsza stała instalacja US Army w naszym kraju o zdolnościach bojowych. Polski rząd oczekuje, że instalacja w przyszłości będzie mieć szersze zastosowanie i pozwoli chronić także nasze terytorium przed zagrożeniem z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Stany Zjednoczone wschodnia flanka NATO tarcza antyrakietowa bezpieczeństwo relacje polsko-amerykańskie służby i bezpieczeństwo

Otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. Szef MSZ: świadczy o geostrategicznej konsekwencji USA

W najbliższą środę odbędzie się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie, co – jak podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – jest dowodem "geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych". - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski USA

Państwa spoza Europy przejmują kluczową rolę w wojnie na Ukrainie – analiza "Foreign Affairs"

Magazyn Foreign Affairs ocenił, że w obliczu przedłużającego się konfliktu na Ukrainie kraje spoza Europy, takie jak Iran, Korea Północna, a także Turcja i Arabia Saudyjska, stają się kluczowymi aktorami mającymi wpływ na losy wojny. Zaangażowanie tych państw militarnie, gospodarczo i dyplomatycznie pozwala Rosji utrzymać działania wojenne, mimo prób ich powstrzymania przez kraje Zachodu, które – według autorów – nie w pełni spełniają swoje deklaracje wsparcia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wojna na Ukrainie Rosja

Wielki powrót do Białego Domu. Donald Trump zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych

Donald Trump będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kandydat republikanów wygrał w kolejnym wahającym stanie - Wisconsin i przekroczył wymaganą granicę 270 głosów elektorskich. Wyniki głosowania wskazują na przytłaczające zwycięstwo Donalda Trumpa i Republikanów.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Donald Trump Polonia Polacy za granicą Ministerstwo Obrony Narodowej język polski

Polskie Radio 24 Jaka będzie Przyszłość NATO? "Sojusz wykonał ogromną pracę"

- Trump, co można nazwać dużym paradoksem, jego agresja względem niektórych państw, sprawiła, że "europejskie" NATO musiało przemyśleć swoje podejście. Także kolejna wojna, którą rozpętała Rosja, pozbawiła wszystkich złudzeń, czas dywidendy pokojowej się zakończył, musimy koncentrować się na własnej obronie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Niemcy wojna na Ukrainie USA wybory prezydenckie w USA Stany Zjednoczone Michał Strzałkowski Beata Górka-Winter

Sabotaż jako narzędzie Rosji do destabilizacji Zachodu

Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że Kreml intensyfikuje działania sabotażowe, traktując je jako tani sposób destabilizowania Zachodu. Jak zauważył Eero Kytömaa, doradca ministra spraw wewnętrznych Finlandii ds. zagrożeń hybrydowych, incydenty takie jak podpalenia i przesyłki wybuchowe stały się elementem rosyjskiej "wojny cieni" przeciwko państwom zachodnim.
Zobacz więcej na temat:  sabotaż wojna hybrydowa Rosja Kreml

Wybory w USA. "Niezależnie od wyniku, dla USA zagrożenia na Pacyfiku będą ważniejsze od tych w Europie"

Niezależnie od wyników nadchodzących wyborów prezydenckich, Stany Zjednoczone będą koncentrować swoją uwagę na zagrożeniach w regionie Pacyfiku, uznając Chiny za główne wyzwanie strategiczne. Marek Świerczyński, analityk Polityki Insight, podkreśla, że taka ponadpartyjna zgoda dotycząca Chin stawia wyzwania w Europie na dalszym planie, w tym również zagrożenie ze strony Rosji, które nie jest dla USA kluczowe.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA Kamala Harris Donald Trump USA Rosja wojna na Ukrainie Ukraina

Wybory w USA. Donald Tusk: przyszłość Europy leży przede wszystkim w naszych rękach

Premier Donald Tusk podkreślił, że przyszłość Europy zależy głównie od jej mieszkańców, a nie od nadchodzących wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Tusk stwierdził w sobotę, że mimo iż niektórzy widzą kluczowe znaczenie w wyniku amerykańskiego głosowania, to Europa powinna przede wszystkim liczyć na siebie. Zaznaczył także, że „era geopolitycznego outsourcingu” dobiega końca i Europa musi dojrzeć, by być silnym, niezależnym graczem na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA Donald Trump Donald Tusk Kamala Harris USA dezinformacja fake news Ukraina Rosja