Polskie Radio
Section05

odpady

Wymiana zamiast wyrzucania. Drugie życie naszych przedmiotów

Wymiana używanych, lecz wciąż sprawnych przedmiotów to o wiele lepszy pomysł niż wyrzucanie ich na śmietnik, prawda? W wielu polskich miastach powstają miejsca, w których niepotrzebne rzeczy mogą otrzymać drugie życie. Jednym z takich miejsc jest zlokalizowana na warszawskich Bielanach Dzielnia. Można tam wymienić sprawne, ale niepotrzebne rzeczy na inne, które nam się przydadzą – od ubrań po sprzęty AGD lub meble.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek moda buty książki Warszawa ekologia psychologia dom mieszkanie

Reportaż "Mniej śmieci". Jak nie produkować góry odpadów? [POSŁUCHAJ]

97 proc. Polaków segreguje śmieci. Ten fakt zasługuje na pochwałę. Wciąż bardzo duża ilość odpadów zmieszanych trafia bezpośrednio na składowiska śmieci. Poprawnie segregować staramy się szczególnie wtedy, gdy czujemy odpowiedzialność za to, co wyrzucamy i gdy na przykład na podstawie kodów kreskowych na workach łatwo można nas zidentyfikować. Właśnie dlatego najbardziej sumiennie selekcjonują odpady właściciele domków jednorodzinnych, a najmniej solidni są w tym mieszkańcy starych osiedli i kamienic, w przypadku których trudniej wskazać osoby niechętne temu obowiązkowi. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Jakub Tarka segregacja śmieci ekologia społeczeństwo

"Ponad 400 miejsc w Polsce". Jacek Ozdoba o porzuconych odpadach niebezpiecznych

"Wielka inwentaryzacja" - tak wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba nazywa kontrolę, którą przeprowadziło ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu ustalenia, ile w Polsce jest miejsc, gdzie znajdują się porzucone odpady niebezpieczne. - Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko społeczeństwo GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska ochrona przyrody gospodarka odpadami

Cmentarze zasypane plastikiem. Święto Zmarłych a ekologia

W Zaduszki, tak jak i pierwszego dnia listopada, odwiedzamy groby naszych bliskich, i pozostawiamy je zasłane zniczami i wiązankami. Tymczasem coraz więcej miast apeluje o kupowanie racjonalnej ilości ozdób. – Warto zastanowić nad tym, żeby wspólnie kupić jakiś większy znicz, albo przynajmniej ograniczyć się do jednej wiązanki kwiatów – sugeruje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Sebastian Ferens ekologia kwiaty Wszystkich Świętych społeczeństwo