Polskie Radio
Section05

Olsztyn

"Niemcy nie rozliczyły się ze zbrodni". Prezes PiS: będzie międzynarodowa kampania medialna ws. reparacji

- Przygotowujemy operację medialną w skali międzynarodowej ws. odszkodowań za straty wojenne - mówił w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zachód ma zakłócony obraz tego, co się tu działo - powiedział. Jak dodał, w kampanii pokazane zostanie m.in. że chodzi nie tylko o same zbrodnie niemieckie, ale także o "kompletny brak rozliczenia z tymi zbrodniami". Po 1945 roku w Niemczech "w istocie zastosowano wobec zbrodniarzy hitlerowskich abolicję" - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce POLSKA polityka Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa

Prezes PiS: Polska przed 2015 r. była zdominowana głównie przez Niemcy; zależność była dla nas szkodliwa

Niemcy i Rosja ciągle dążą do dominacji. Polska przed 2015 r. była państwem zdominowanym, zdominowanym głównie przez Niemcy - powiedział w niedzielę w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że "ta zależność była dla nas czymś w najwyższym stopniu szkodliwym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS polityka Niemcy

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński regiony warmińsko-mazurskie

Dariusz Urbanowicz zakończył Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku! Przejechał 1250 km!

Trójkowy Rajd Rowerowy dobiegł końca: za nami piąty i zarazem ostatni etap naszej akcji. Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki dojechał do Gdańska, gdzie ukończył trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd nadawana była audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumował swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Gdańsk Rzeszów

"Zapraszamy na weekend": Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku!

Trójkowy Rajd Rowerowy dobiega końca: przed nami piąty i zarazem ostatni etap Trójkowego Rajdu Rowerowego. W piątek 26 sierpnia Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki, dojedzie do Gdańska i tym samym zakończy trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd będzie nadawana audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumuje swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Gdańsk Rzeszów

Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów

Czego szczególnie warto spróbować, odwiedzając tę część Polski? – Zachęcam do pierożków św. Jakuba. Jest on patronem Olsztyna, mamy muszle św. Jakuba wbudowane w chodniki. Muszla jest także w herbie miasta, mamy katedrę św. Jakuba. Pierożki są w kształcie muszli, co odróżnia je od innych – wyjaśnia prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Trójkowy Rajd Rowerowy w Olsztynie [POSŁUCHAJ]

Olsztyn! To tutaj jest meta czwartego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego. Zwiedzaliśmy Starówkę i zamek, opowiadaliśmy o Mikołaju Koperniku, który w Olsztynie mieszkał. Wybieraliśmy się również nad jedno z olsztyńskich jezior, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, a na deser rozmawialiśmy o tradycyjnej warmińsko-mazurskiej kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Gdańsk Rzeszów Piotr Firan

Śladami Kopernika w Olsztynie

– Zamek warowny w Olsztynie powstał w połowie XIV wieku, kapituła zbudowała go, wyznaczając mu rolę ośrodka administracyjnego w swoich dobrach. Administrator tych dóbr, czyli zarządca, sprawował władzę sądowniczą i skarbową. Najsłynniejszym administratorem zamku był Mikołaj Kopernik, który mieszkał tutaj w latach 1516–1521 – opowiada w Trójce Teresa Lewarska z Działu Edukacji Muzeum Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski