Polskie Radio
Section05

opozycja demokratyczna

Bożonarodzeniowe spotkanie dawnych opozycjonistów i kombatantów oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się z Działaczami Opozycji Antykomunistycznej i Osobami Represjonowanymi z powodów politycznych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele opozycji antykomunistycznej z całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  kombatanci represje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

W wielu krajach, w tym w Polsce, trwają akcje wsparcia dla szefa Memoriału

Rosyjski "Memoriał" zorganizował międzynarodową akcję wsparcia dla szefa Centrum Obrony Praw Człowieka Olega Orłowa. Działacz "Memoriału" został oskarżony o ponowną dyskredytację rosyjskiej armii. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Demonstracje w jego obronie odbyły się już w Warszawie, Rzymie, Paryżu i w Podgoricy. Jutro w Moskwie ma się rozpocząć proces Olega Orłowa.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Memoriał Kreml represje Władimir Putin Moskwa

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL historia Polski komunizm Paweł Skibiński historia PRL represje Wojciech Jaruzelski bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban 13 grudnia społeczeństwo

Antoni Macierewicz: dorobek KOR odegrał istotną rolę przy tworzeniu się Solidarności

Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników Antoni Macierewicz powiedział, że stan wojenny był kolejnym etapem walki o niepodległość. Podczas spotkania "Widzenie na Rakowieckiej" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreślał też znaczenie KOR dla powstania Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz KOR Solidarność PRL historia Polski infografika

Łukaszenka mści się za protesty po sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Skazano ponad 4 tysiące osób

Centrum Praw Człowieka Wiasna posiada obecnie dane ponad czterech tysiącach osób skazanych w sprawach politycznych na karę więzienia lub ograniczenie wolności – powiedział prawnik organizacji obrony praw człowieka Wiasna Pawieł Sapiełka. Białoruskie organy ścigania ciągle też analizują materiały z czasu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Śledczy przeglądają zdjęcia i nagrania z demonstracji, analizując sieci społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja stalinizm

Sejm wybrał wicemarszałków. Opozycja jednogłośnie przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek

Sejm w poniedziałek na posiedzeniu wybrał wicemarszałków Izby. Zostali nimi: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Większości nie uzyskała natomiast kandydatka PiS Elżbieta Witek. 
Zobacz więcej na temat:  opozycja Sejm Elżbieta Witek

3. rocznica zabójstwa Ramana Bandarenki. Cichanouska: zginął, bo wierzył w nasz cel

"Końcowe przesłanie Ramana Bandarenki - "Wychodzę" - stało się hasłem protestów. Dziś mijają 3 lata od jego śmierci. Został zabity, bo wierzył w nasz cel - życie w wolnym kraju bez dyktatury. Ku jego pamięci proszę Państwa o przyłączenie się dzisiaj do naszego Dnia Solidarności"- napisała na portalu X, dawniej Twitter, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś reżim śmierć ŚWIAT Europa